top of page

Petrol fiyatları, talep endişelerinin arz kısıtlılığından daha ağır basması nedeniyle kayıpları artı

Petrol fiyatları, ABD hükümetinin verilerinin yoğun yaz sürüş sezonunda ılık benzin talebi göstermesinin ardından, talep endişelerinin küresel arzdan daha ağır basması nedeniyle Perşembe günü ikinci kez düştü.
Brent ham petrol vadeli işlemleri, bir önceki seansta %0,4 düştükten sonra 77 sent veya %0,7 düşüşle 0427 GMT'ye kadar varil başına 106,15$'a geriledi. ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri, Çarşamba günkü %1.9'luk düşüşün ardından 88 sent veya %0.9 düşüşle varil başına 99.00$'a geriledi.
Petrol fiyatları, ülkenin Ukrayna'yı işgalinin ardından Rus varillerinin kaybı ve enerji talebini zayıflatabilecek durgunluk endişeleri nedeniyle tüccarların küresel arzı daha sıkı tutmak zorunda kalmasıyla dalgalı bir seyir izledi.
Çarşamba günü yayınlanan hükümet verilerine göre, ABD benzin stokları geçen hafta 3.5 milyon varil arttı ve analistlerin Reuters anketindeki 71.000 varillik artış tahminlerini çok aştı. [ÇED/G]
Veriler, talebin bir göstergesi olan benzinden sağlanan ürünün günde yaklaşık 8,5 milyon varil veya bir yıl önceki aynı zamana göre yaklaşık %7,6 daha düşük olduğunu gösterdi.
The Schork Report müdürü Stephen Schork, "En yoğun sürüş sezonunun zirvesindeyiz ve benzin talebi geriliyor" dedi.
ING'nin emtia araştırma başkanı Warren Patterson, hafta boyunca düşük rafineri çalışmalarına rağmen benzin stoklarının artması nedeniyle ABD envanter verilerinin nispeten düşüşte olduğunu söyledi.
"Benzin talebi bir kez daha mevsimsel olarak düşükken, daha yüksek fiyatların talep üzerinde bir etkisi var gibi görünüyor" diye ekledi.
National Oil Corp'un (NOC) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, geçen hafta petrol ihracatındaki mücbir sebeplerin kaldırılmasının ardından birkaç petrol sahasında ham petrol üretiminin yeniden başladığını açıklamasıyla birlikte, Libya'nın arzına ilişkin endişeler de hafifledi.

Yine de, Kanada'nın en büyük petrol ihracat arterlerinden biri olan Keystone boru hattı, Çarşamba günü üçüncü gün için düşük oranlarda faaliyet gösteriyordu, operatör TC Energy (NYSE: TRP ) yaptığı açıklamada, üçüncü taraf bir elektrik tesisinde onarımların devam ettiğini söyledi. Güney Dakota.
Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar bir notta, " Brent petrol vadeli işlemlerinin 2022'nin 4. çeyreğine kadar 100 ABD$/varil seviyesine düşmesini bekliyoruz , bu da mevcut seviyelerden mütevazı bir düşüş anlamına geliyor."


6 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page