top of page

Petrol fiyatları talep endişeleriyle geriliyor ve haftalık kazanç yolunda ilerliyor

Petrol fiyatları Cuma günü Asya ticaretinde geriledi, ancak ABD'deki güçlü ekonomik verilerin ve Çin'in teşvik tedbirleri ve OPEC+ üretim kesintilerine ilişkin spekülasyonların ardından art arda beşinci haftadaki artış yolunda ilerliyor.

Brent ham petrolü 42 sent veya %0,5 düşüşle 0404 GMT itibariyle varil başına 83,82 $'a geriledi, ancak haftalık %3,5 artış yolunda ilerliyordu. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 34 sent ya da %0.4 düşerek varil başına 79.75$'a geriledi, ancak haftalık %3.6 artışa yöneliyordu.

Güçlü kazanç raporları ve ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösteren verilerin küresel yavaşlama korkularını hafifletmesiyle petrol bir önceki seansta yükseldi.

Ticaret Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD'nin ikinci çeyrek gayri safi yurt içi hasılasının %1,8'lik konsensüsü geçerek %2,4 büyüdüğünü belirterek, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın ekonominin sözde "yumuşak iniş" elde edebileceği görüşünü destekledi.

Çin'in özellikle güç durumdaki emlak sektöründe daha fazla teşvik önlemi alma olasılığı da, üst düzey bir karar alma organı olan Politbüro'nun Salı günü yaptığı toplantının ardından fiyatlara bir miktar destek sağladı.

Piyasalar ayrıca, gönüllü üretim kesintilerinin devamına ilişkin duyurular için Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve birlikte OPEC+ olarak adlandırılan müttefiklerinin 4 Ağustos'ta yapacakları bir sonraki piyasa izleme komitesi toplantısına bakıyor.

Emtia başkanı Baden Moore, "3Ç23'e kadar petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketler görmeye devam ediyoruz ve OPEC veya Suudi Arabistan'ın gönüllü ham petrol arz kesintilerinde bir gevşeme görmek için muhtemelen 90 ABD Doları/varil (Brent) üzerinde sürdürülen fiyatların muhtemelen gerekli olacağını bekliyoruz" dedi. ve National Australia Bank'ta (OTC: NABZY ) karbon stratejisi.

Ancak, inatçı enflasyonu dizginlemek isteyen küresel merkez bankalarının son faiz oranı artışları, uzun vadeli taleple ilgili soruları gündeme getirdi.

Çarşamba günü ABD Federal Rezervi, geniş çapta beklendiği gibi 25 baz puanlık bir faiz artırımı daha gerçekleştirdi ve Avrupa Merkez Bankası da Perşembe günü aynı şeyi yaptı.


Bu haftanın başlarında petrol, verilerin ABD ham petrol stoklarının beklenenden az düştüğünü göstermesinin ardından düştü.

Galena, Illinois'deki Ritterbusch and Associates LLC'nin başkanı Jim Ritterbusch, "Hala, özellikle geçen ayın olumlu yönlerinin çoğunu sağlayan damıtık ürünlerde artan ürün talebine yönelik fazla bir çeviri görmüyoruz" dedi.
11 görüntüleme0 yorum

Σχόλια


bottom of page