top of page

Petrol fiyatları yükseldi, ancak Çin COVID artışı kazançları sınırlıyor

Petrol fiyatları, zayıf dolar ve ABD'nin petrol rezervlerini yeniden stoklama planının desteğiyle Salı günü yükseldi, ancak kazançlar, en büyük petrol ithalatçısı Çin'de artan COVID-19 vakalarının etkisine ilişkin belirsizlik nedeniyle sınırlı kaldı.

Brent ham vadeli işlemleri 24 sent veya %0.3 artışla 80.04 $'a yükseldi ve önceki seansta 76 sentlik bir artışa katkıda bulundu.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri, bir önceki seansta 90 sent yükseldikten sonra 49 sent veya %0,7 artışla varil başına 75,68 dolara ulaştı.

Petrol fiyatları, ABD'nin geçen hafta açıkladığı Stratejik Petrol Rezervi için 3 milyon varile kadar petrol satın alma planıyla yükseldi.

Zayıf dolar da fiyatları destekledi ve diğer para birimlerini tutanlar için petrolü daha ucuz hale getirdi.

Ancak analistler, fiyatların daha da artması için talebin arttığına dair net işaretlere ihtiyaç olduğunu söylediler.

OANDA analisti Edward Moya bir notta, "Petrol talebi görünümü, ham petrol fiyatlarının ne kadar yükselebileceğinin anahtarı olacak ve Çin'in yeniden açılmasıyla karışık sinyaller gördüğümüz için bu durum netlik için mücadele edebilir." dedi.

CMC Markets analisti Tina Teng, Çin'in pandemi kısıtlamalarını gevşetirken, ülkenin ekonomik toparlanmasına ilişkin belirsizlikler nedeniyle COVID-19 vakalarındaki artışın petrol piyasaları için aşağı yönlü olduğunu söyledi.

Dünya Ekonomisi tarafından Pazartesi günü yapılan bir ankete göre, Çin'de iş dünyası güveni, ülkenin pandemi kontrol önlemlerini hafifletmesinin ardından COVID-19 vakalarındaki artışın ekonomik faaliyet üzerindeki etkisini yansıtarak Ocak 2013'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Teng, küresel durgunluk korkularının da arz sorunlarına ağır bastığını ve petrol fiyatlarındaki artışları sınırlandırdığını sözlerine ekledi.


Reuters'in Pazartesi günü yaptığı bir ön ankete göre, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 200.000 varil düşmesi beklenirken, benzin ve distilat stoklarının daha yüksek olduğu görüldü.

Anket, Amerikan Petrol Enstitüsü'nün Salı günü ve ABD Enerji Bakanlığı'nın istatistik kolu olan Enerji Enformasyon İdaresi'nin Çarşamba günü açıklanacak raporları öncesinde yapıldı.1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page