top of page

Petrol fiyatları yıl sonuna kadar %10 düşecek, tüccarlar 2024'ün daha iyi geçmesini bekliyor.

Petrol fiyatları, jeopolitik kaygılar, üretim kesintileri ve enflasyonu dizginlemeye yönelik küresel önlemlerin fiyatlarda şiddetli dalgalanmaları tetiklemesinin ardından iki yıl içindeki ilk yıllık düşüşle 2023 yılını yaklaşık %10 düşüşle kapatacak.

Brent ham vadeli işlemleri 2023'ün son işlem günü olan Cuma günü saat 05:23 GMT'de 48 sent veya %0,6 artışla varil başına 77,63 dolardan işlem görürken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham vadeli işlemleri 37 sent veya %0,5 daha yüksek işlem gördü. 72,14 dolardan.

Cuma günü petrol fiyatları, daha fazla nakliye firmasının Kızıldeniz rotasından geçmeye hazırlanmasıyla önceki gün %3 düştükten sonra istikrar kazandı. Yemen'deki Husi militan grubunun gemileri hedef almaya başlamasının ardından büyük firmalar Kızıldeniz rotalarını kullanmayı bırakmıştı.

Yine de her iki gösterge de salgının talebi olumsuz etkilediği ve fiyatların hızla düştüğü 2020'den bu yana en düşük yıl sonu seviyelerinde kapanma yolunda ilerliyor.

OPEC+'nın üretim kesintileri fiyatları desteklemekte yetersiz kaldı; göstergeler bu yılki en yüksek seviyesinden neredeyse %20 düştü.

Petrolün zayıf yıl sonu performansı, 2023'ü daha yüksek bitirme yolunda ilerleyen küresel hisse senetleriyle tezat oluşturuyor.

47 ülkenin hisselerini takip eden MSCI hisse senedi endeksi, yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın gelecek yıl hızlı faiz indirimleri yapacağı yönündeki bahislerini artırmasıyla yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 20 arttı.

Döviz piyasasında dolar geri planda kaldı ve iki yıllık güçlü yükselişin ardından bu yıl %2'lik bir düşüşe yöneldi.


Sektör yetkilileri, büyük tüketim bölgelerinde tüketici borçlanma maliyetlerini azaltabilecek beklenen faiz indirimlerinin ve petrolü yabancı alıcılar için daha ucuz hale getiren zayıf doların 2024'te talebi artırabileceğini söylüyor.

Reuters'in 30 ekonomist ve analistten oluşan bir araştırması, Brent ham petrolünün 2024'te varil başına ortalama 84,43 dolar olacağını tahmin ediyor; bu yıl ortalama varil başına 80 dolar ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra 2022'de 100 doların üzerindeki en yüksek seviyeler.


11 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page