top of page

Petrol fiyatları, yakıt talebini frenlemek için Fed'in faiz artırımı beklentileriyle sabit kaldı

Petrol fiyatları, ABD'de enflasyonu azaltmak için bu hafta daha fazla faiz artırımının dünyanın en büyük petrol tüketicisinde ekonomik büyümeyi ve yakıt talebini frenleyeceğine dair endişeler üzerine bir önceki seansta yükselmesinin ardından Salı günü sakinleşti.
Kasım uzlaşması için Brent ham petrol vadeli işlemleri 0449 GMT itibarıyla 3 sent artarak varil başına 92.03$'a yükseldi.
Ekim teslimi ABD West Texas Intermediate ham petrolünün varili 3 sent artışla 85.76$ oldu. Ekim kontratı Salı günü sona erecek ve daha aktif olan Kasım kontratı 7 sent veya %0,1 düşüşle 85,29$ seviyesindeydi.
Dolar, Salı günü, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) liderliğindeki bu hafta dünya çapında bir dizi merkez bankası toplantısı öncesinde, Salı günü önde gelen emsallerine karşı yirmi yılın en yüksek seviyesinin altında sağlam kaldı. enflasyonda.
Doların güçlenmesi, dolar cinsinden petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getiriyor ve beklenen oran artışları, sıkılaştırmanın küresel bir durgunluğu tetikleyebileceği endişelerini artırdı.
CMC Markets analisti Tina Teng, "Petrol fiyatları Haziran ortasından bu yana düşüş eğiliminde ve durgunluk korkuları ve Çin'deki yavaşlama genel olarak hala ana düşüş faktörleridir" dedi.
Diğer büyük ekonomiler sıkılaşırken, dünyanın en büyük ikinci petrol kullanıcısı olan Çin, zayıflayan yuan karşısında durgun ekonomik büyümesini desteklemeyi dengelemeye çalışırken, Salı günü gösterge borç verme oranlarını değiştirmedi.
OANDA'da kıdemli bir piyasa analisti olan Edward Moya, bir notta, agresif merkez bankası sıkılaştırma korkularının "hızlı bir şekilde zayıflayan küresel ekonomi" ve ham petrol fiyatlarını baskılama endişelerini artırdığını söyledi.
Reuters'in Pazartesi günü yaptığı ön ankete göre, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 16 Eylül'e kadar olan haftada yaklaşık 2 milyon varil arttığı tahmin ediliyor.
ABD Enerji Bakanlığı, Kasım ayında teslim edilmek üzere Stratejik Petrol Rezervi'nden 10 milyon varile kadar petrol satacak ve yakıt fiyatlarını azaltmak için stoktan 180 milyon varil satma planının zamanlamasını uzatacak.
Büyük üreticilerin üretim kotalarını karşılayamadıklarına dair işaretler fiyatlara bir miktar destek verdi.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen Rusya liderliğindeki müttefiklerinden alınan bir iç belge, grubun Ağustos ayında günlük 3.583 milyon varil petrol üretim hedefinin gerisinde kaldığını gösterdi. Temmuz ayında grup, hedefini günde 2.892 milyon varil ile kaçırdı.
İran nükleer anlaşmasının yeniden canlandırılması konusundaki çıkmaz da, o ülkenin ihracatının tamamen piyasaya geri dönmesini engellemeye devam ediyor.

Rusya Pazartesi günü yaptığı açıklamada, çözülmemiş sorunların müzakerelerde kaldığını söylerken, Fransa dışişleri bakanı bir çözüm bulma penceresi kapanırken karar vermenin Tahran'a bağlı olduğunu söyledi.
Ancak bunlar, bu yılki yüksek petrol fiyatlarının talebi azalttığına dair işaretler. ABD araç seyahati Temmuz ayında bir önceki yıla göre %3,3 düşerek ikinci aya da geriledi.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page