top of page

Petrol fiyatları, yatırımcıların Çin'in talebi ve faiz artırımları üzerine düşünmesiyle sabit kaldı

Yatırımcılar, başka yerlerde faiz oranlarının artarak ekonomik büyümeyi yavaşlatma ihtimaline karşı yakıt talebini artırabilecek Çin'deki güçlü tatil seyahatini tartarken, petrol fiyatları Salı günü sabit kaldı.

Brent ham petrolü 4 sent artışla 82.77 dolara yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü 6 sent artışla 78.82 dolara yükseldi.

Petrol vadeli işlemleri, Çin'de tatil seyahatinin dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yakıt talebini artıracağı iyimserliğiyle Pazartesi günü %1'den fazla yükseldi.

Yaklaşan 1 Mayıs tatili sırasında Çin'de yurt dışı seyahatleri için yapılan rezervasyonlar, Asya ülkelerine seyahatlerde toparlanmanın devam ettiğine işaret ediyor. Yine de rakamlar, uzun mesafeli uçak biletlerinin hızla artması ve yeterli uçuş olmaması nedeniyle COVID öncesi seviyelerin çok uzağında.

CMC Markets analisti Leon Li, "Yatırımcılar, Çin'deki tatil seyahatlerinin dünyanın en büyük petrol ithalatçısındaki yakıt talebini artıracağı konusunda iyimser olduklarını ifade ettiler" dedi.

Daha zayıf bir ABD doları, diğer ülkelerdeki döviz sahipleri için daha ucuz hale getirerek küresel petrol talebine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, yatırımcılar, ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği'ndeki merkez bankalarının, ekonomik büyümeyi yavaşlatabilecek ve enerji talebini azaltabilecek enflasyonu dizginlemek için potansiyel olarak faiz oranlarını yükseltmesi konusunda temkinli olmaya devam ediyor.

ABD Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası'nın Mayıs ayının ilk haftasında bir araya geldiklerinde faiz oranlarını yükseltmeleri bekleniyor.


Yatırımcılar Salı günü ABD petrol stoklarına ilişkin endüstri verilerini bekliyor. Reuters'in anket yaptığı analistler, verilerin ABD ham petrol stoklarının 21 Nisan'a kadar olan haftada yaklaşık 1,7 milyon varil düştüğünü göstermesini bekliyorlardı. [API/S]

ABD hükümetinin stoklarla ilgili verileri Çarşamba günü açıklanacak.
9 görüntüleme0 yorum

ความคิดเห็น


bottom of page