top of page

Petrol fiyatları yumuşar; odak noktası bankacılık krizi ve Çin talebi

Ham fiyatlar, piyasaların bankacılık krizindeki gelişmelere ve Çin'de güçlenen talebin göstergelerine odaklanmasıyla bir önceki seanstaki toparlanmanın ardından Salı günü geriledi.

Fiyatlar, Pazartesi günü dört aydan fazla bir sürenin en hızlı yükselişinin ardından hafifledi. West Texas Intermediate ABD ham petrolü 4 sent veya %0.05 düşüşle 72.77$'a geriledi. Brent ham vadeli işlemleri GMT 0312'de 30 sent düşerek varil başına 77.82 dolara geriledi.

CMC Markets analisti Tina Teng, "Son olay nedeniyle bankacılık sisteminde riskler devam etse de, ham petroldeki dip alımlar yakın vadede hakim eğilim olabilir" dedi.

Petrolün nakledilmesi için Bağdat'ın onayının gerekli olduğunu doğrulayan bir tahkim kararının ardından Türkiye'nin bir boru hattı aracılığıyla Kürdistan'dan ham petrol pompalamayı durdurmasının ardından fiyatlar bir önceki seansta yükseldi.

First Citizens BancShares Inc'in iflas etmiş Silikon Vadisi Bankası'nın mevduat ve kredilerini satın alacağına dair Pazartesi günü yapılan duyuru, finansal piyasaları alt üst eden bankacılık sektörünün durumu hakkında iyimserliği körükledi.

Petrol fiyatlarının da Çin'deki talebin toparlanmasına ilişkin göstergelerden destek almaya devam etmesi muhtemeldi.

China National Petroleum Corp'un bir araştırma biriminin Pazartesi günü yaptığı yıllık tahmine göre, Çin'in ham petrol ithalatının 2023'te %6,2 artarak 540 milyon tona çıkması bekleniyor.

Teng, "Pozitif verilerin talep görünümünü daha da iyileştirmesi muhtemel olduğundan, Çin'in imalat ve hizmet PMI'ları petrol fiyatları için önemli bir ekonomik itici güç olacak" dedi.


Reuters'in Pazartesi günü yaptığı bir ön ankete göre, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 200.000 varil arttığı görüldü.

Bir endüstri grubu olan Amerikan Petrol Enstitüsü (API), envanter verilerini Salı günü 16:30 EDT'de ve ABD Enerji Bilgi İdaresi Çarşamba günü 10:30'da yayınlayacak.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page