top of page

Petrol, güçlü ABD doları ve karışık arz işaretleriyle yüzde 1 düştü

Petrol fiyatları, güçlenen ABD doları, artan ABD tahvil getirileri ve karışık arz sinyalleri nedeniyle önceki seansta üç haftanın en düşük seviyesine geriledikten sonra Salı günü Asya ticaretinde %1 oranında düştü.

ABD Batı Teksas Orta ham petrolü (WTI), 92 sent veya %1,04 düşüşle varil başına 87,90 dolara geriledi.

"Arz sıkışıklığını sürdürürken, yüksek faiz oranları stokların pahalı depolanması anlamına geliyor. Bu, spot bulunabilirliği artırırken petrol stoklarının daha da tükenmesine yol açabilir."

Pazartesi günü erken saatlerde, ABD hükümetinin kısmi kapanmadan kaçınması ve ekonomik verilerin Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı beklentilerini artırmasının ve bunun da ekonomik büyümeyi yavaşlatmasının ardından ABD doları, önde gelen para birimleri karşısında 10 ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Daha yüksek faiz oranları ve daha güçlü bir dolar, diğer para birimlerini elinde bulunduranlar için petrolü daha pahalı hale getiriyor ve bu da petrol talebini olumsuz etkileyebilir.

Türkiye Enerji Bakanı'nın, yaklaşık altı aydır askıya alınan Irak'tan gelen boru hattına ilişkin ülkenin bu hafta yeniden faaliyete geçeceğini açıklaması da fiyatlar üzerinde baskı yarattı.

"Teorik olarak, OPEC+ anlaşmasının şartlarına göre, üretim (Körfez İşbirliği Konseyi dışında) 4. çeyreğe göre aynı seviyede kalacak. Ancak Irak'ın bu anlaşmaya uyumu geçmişte biraz istikrarsızdı ve boru hattının operasyonlara yeniden başlayacağı varsayıldığında ihracat seviyelerinin artması beklenmeli. BMI Research'ten analistler bir müşteri raporunda "planlandı" dedi.


Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) artı Rusya ve diğer müttefiklerden oluşan OPEC+'nın Çarşamba günkü toplantısında üretim ayarlarını değiştirmeden arzı sıkı tutması bekleniyor.

BMI Research analistleri, "küresel ekonominin yavaşladığı göz önüne alındığında, grup muhtemelen mevcut kesintilerini sürdürmek isteyecek ve piyasa koşulları gerektiriyorsa daha fazla azaltım için kapsamı işaret edecek" dedi9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page