top of page

Petrol, güçlü dolar ve Çin ekonomisinin 7 haftalık ralliye karşı koymasıyla düştü

Petrol fiyatları, Çin'in sendeleyen ekonomik toparlanmasına ilişkin endişeler ve güçlenen doların, OPEC+ üretim kesintilerinden kaynaklanan sıkılaşan arzın yedi haftalık kazanımlarına baskı yapmasıyla Pazartesi günü geriledi.

Brent ham petrolü vadeli işlemleri 73 sent veya %0,84 düşüşle 86,08 ABD Doları'na gerilerken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü 71 sent düşüşle 82,48 Dolar'dan işlem görüyor.

ABD üretici fiyatlarında Temmuz ayında biraz daha büyük bir artışın Hazine getirilerini artırmasının ardından ABD dolar endeksi kazançlarını genişlettiği için fiyatlar düştü . [FRX/]

Daha güçlü bir dolar, emtiayı diğer para birimlerini tutan alıcılar için daha pahalı hale getirerek petrol talebini baskılıyor.

Vandana Hari, "Ham petrol bir süredir aşırı alım bölgesinde ve düzeltme beklentilerine meydan okuyor. Avro bölgesi ve Çin'de giderek güçlenen ters rüzgarlar hariç tutularak, tek başına ABD ekonomik iyimserliğine odaklanıldı" dedi. petrol piyasası analiz sağlayıcısı Vanda (NASDAQ: VNDA ) İçgörüler.

Hari, "Yeniden dengelemenin zamanı geldi, ancak eyalet tarafında piyasalarda bir gerçeklik kontrolü gerekebilir" dedi.

CMC Markets analisti Tina Teng, Çin'in durgun ekonomik toparlanması ve daha güçlü bir ABD dolarının fiyatları düşürebileceği için petrol bu hafta menzile bağlı olabilir, ancak OPEC+ arzı sıkılaştırmak ve piyasaları istikrara kavuşturmak için ne gerekiyorsa yapacağını belirtti.

Uluslararası Enerji Ajansı, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri veya OPEC+ arasındaki ittifakın bir parçası olan Suudi Arabistan ve Rusya'nın arz kesintilerinin bu yılın geri kalanında petrol stoklarını aşındırması ve potansiyel olarak fiyatları daha da yükseltmesi bekleniyor. Cuma günkü aylık raporunda söyledi.

Sıkışan arzı yansıtan birinci ve ikinci ay Brent arasındaki fiyat farkı, Cuma günü Mart ayından bu yana en geniş seviye olan 67 sente yerleştikten sonra Pazartesi günü sabit kaldı.


Bu arada, Pazar günü Karadeniz'de bir Rus savaş gemisinin bir kargo gemisine uyarı ateşi açması, Ukrayna ve Rusya'dan yapılan emtia ihracatı için kilit bir bölgede gerilimi tırmandırdı.

Baker Hughes'un haftalık raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyette olan petrol kuyusu sayısı sekiz hafta üst üste düştükten sonra geçen hafta 525'te sabit kaldı.17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page