top of page

Petrol, güçlenen doların ortasında OPEC+ ve Rusya'nın çelişkili mesajlarıyla düştü

Petrol fiyatları, bir sonraki OPEC+ politika toplantısı öncesinde Rusya ve Suudi Arabistan'dan gelen çelişkili mesajlar ve güçlenen doların baskısıyla Cuma günü erken ticarette yumuşadı.
Brent ham petrolü 30 sent düşüşle 75.96 dolara düşerken, US West Texas Intermediate 14 sent düşüşle 71.69 dolara geriledi.
Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak'ın 4 Haziran'da Viyana'da yaptığı toplantıda OPEC+'nın daha fazla üretim kesintisi yapma olasılığını küçümsemesinin ardından Perşembe günü kıstaslar varil başına 2 dolardan fazla düşüş yaşadı.
Bununla birlikte, her iki fiyat da ikinci haftada %1'den biraz daha az kazanç kaydetmeye hazırdı.
Kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "Kral dolar geri döndükçe ve Rusya, Suudi Arabistan'ın 4 Haziran toplantısında başka bir üretim kesintisi yapma umudunu kestikten sonra ham petrol fiyatları zayıflıyor" dedi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, enerji fiyatlarının "ekonomik olarak haklı" seviyelere yaklaştığını ve grubun üretim politikasında acil bir değişiklik olamayacağını da belirtti.
Onların sözleri, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) fiili lideri Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman'ın bu haftaki açıklamalarıyla tezat oluşturuyor ve açığa satış yapan satıcıları "dikkatli olun" uyarısında bulunuyor.
Bazı yatırımcılar, OPEC+'ın daha fazla üretim kesintisi düşünebileceğini bir sinyal olarak yorumladı.
Moya, "OPEC+ gözlemcileri, Rusya-Suudi iletişimine her zaman yakından dikkat ediyor, çünkü yükselen bir ayrışma 23 ülkeden oluşan ittifakın dağılma riskini geri getirebilir."
ABD verilerinin, Federal Rezerv'in agresif faiz artırım döngüsünden sonra bile dirençli bir ekonomiye işaret etmesiyle birlikte, önde gelen para birimleri karşısında üst üste beşinci seansta güçlenen yüksek dolar, petrol vadeli işlemlerine yönelik aşağı yönlü baskıları daha da artırdı.
Daha güçlü bir dolar, dolar cinsinden emtiaları diğer para birimlerini tutanlar için daha pahalı hale getirerek talebi azaltıyor.
ABD Başkanı Joe Biden ve kongredeki üst düzey Cumhuriyetçi Kevin McCarthy harcamaları kısma ve borç tavanını yükseltme konusunda bir anlaşmaya yaklaşırken, piyasalar ABD borç görüşmelerini izlemeye devam etti.

Olumlu tarafı, OPEC+ ve Rusya'dan Mayıs ayı tedarikleri, daha fazla üretim kesintisi için daha önce yapılan anlaşmayla büyük ölçüde düşüyor.
Geçen hafta itibariyle, daha önceki kesintileri kabul eden OPEC+ üyeleri ihracatlarını günde 1,5 milyon varil (bpd) düşürürken, Rusya'nın ihracatı 25 Nisan'daki zirvelerinden günde 400.000 varil düştü ve OPEC+ ittifakındaki üreticilerin toplam ihracatı düştü JP Morgan analistleri bir notta, 23 Mayıs'a kadar aylık 1,4 milyon varil olduğunu söyledi.11 görüntüleme0 yorum
bottom of page