top of page

Petrol, İngiltere'deki faiz artırımının ardından talep endişeleriyle düşüşünü sürdürdü

Petrol fiyatları, İngiltere'de beklenenden yüksek bir faiz artışı ve ABD'de yaklaşmakta olan oran artışlarına ilişkin uyarıların endişeleri ateşlemesiyle, Cuma günü üst üste ikinci seansında düştü ve haftalık %3'ten fazla düşüşe yöneldi. fazla talep.
Brent vadeli işlemleri 51 sent veya %0,4 düşüşle varil başına 73,76 $'a gerilerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 42 sent veya %0,6 düşüşle 69,09 $'dan 69,09 $'a geriledi.
CMC Markets analisti Tina Teng, "Merkez bankalarının faiz artırımları ve şahin Fed'in ardından resesyon korkuları yeniden tırmanıyor" dedi ve güçlenen doların da fiyatlar üzerinde baskı oluşturduğunu sözlerine ekledi.
Bu hafta %0,3 artan doların değerindeki artış, diğer para birimlerini tutanlar için yakıtı daha pahalı hale getirerek petrol talebini baskılayabilir.
İngiltere Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yarım puan artırmasının ardından her iki ham petrol kriteri de bir önceki seansta yaklaşık 3 dolar düşerek yakıt talebini azaltan ekonomik yavaşlama korkularını ateşledi.
Piyasa şimdi, imalat faaliyeti ve talep eğilimlerine ilişkin bir görünüm için dünyanın dört bir yanından Cuma günü açıklanacak Satın Alma Yöneticileri Endekslerini (PMI'ler) bekliyor.
Enerji Enformasyon İdaresi Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD'de ham petrol stoklarının geçen hafta güçlü ihracat talebi ve düşük ithalatın yardımıyla sürpriz bir düşüş kaydettiğini söyledi. Ancak, benzin ve distilat stokları yükseldi. [ÇED/G]
Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, politika yapıcılar tarihi para politikası sıkılaştırma turunu sona erdirmeye yaklaşırken, merkez bankasının faiz oranlarını buradan "dikkatli bir hızda" artıracağını söyledi.

Daha yüksek faiz oranları, işletmeler ve tüketiciler için borçlanma maliyetlerini artırır, bu da ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir ve petrol talebini azaltabilir. Büyük merkez bankalarının zam korkusu, yılın geri kalanı için akaryakıt talebi görünümünü gölgeledi.
OANDA analisti Edward Moya, "Enerji tacirleri, Fed ve arkadaşlarının yılın ikinci yarısında ekonomik büyümeyi sekteye uğratabileceğinden endişe ediyor" dedi.14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page