top of page

Petrol, iyimser talep görünümünden dolayı çıktığı pek çok yılın yüksek seviyelerinden geriledi
Petrol Pazartesi günü Asya’da düşüş yaşadı. Yatırımcılar, İran ve dünya güçleri arasında yapılan ve İran petrol arzının artmasına yol açabilecek görüşmeleri izlemeye devam ediyor.

Brent %0,38 düşüşle 71,62 dolara gerilerken WTI %0,26 kayıpla 69,44 dolara düştü. Gittikçe iyileşen talep görünümünden dolayı seans başında Ekim 2018’den beri ilk kez 70 doları gördü.


Phillips Futures’dan Avtar Sandu’ya göre yatırımcılar, WTI sözleşmesi 70 doları gördüğünde kâr elde etmek için bazı sözleşmelerini satmış olabilir.

2015 nükleer anlaşmasını tekrar canlandırmak için İran ve dünya güçleri arasındaki görüşmeler ertelendi, beşinci tur 10 Haziran’da Viyana’da yapılacak.

Tartışmayı koordine eden Avrupa Birliği elçisi, bu hafta bir anlaşmaya varacaklarını ummuştu ancak diğer üst düzey diplomatlar daha gidecek çok yol olduğunu söylediler.

Analistler, anlaşma yapıldığında İran’ın, üretimini günlük 500.000 ila 1 milyon varil arasında artıracağını düşünüyor.


Sandu, “esas endişe, piyasaya girecek ilave İran petrolü ancak İran’daki başkanlık seçimlerinden önce anlaşmaya varılacağını düşünmüyorum” dedi.

Yatırımcılar, OPEC+ arz kesintilerini kademeli olarak azaltıyor olsa bile 2021’in ikinci yarısında yakıt talebinin arzı geçeceğini bekliyor.

ABD, Avrupa ve Çin’deki hükümetlerin Covid-19 kısıtlamalarını kaldırması ile görülen talep toparlanmasından dolayı bu yıl petrol fiyatları %40 üzerine çıktı. Ancak dünyanın bazı bölgelerinde yaşanan son salgınlar, düzensiz bir talep toparlanmasına işaret etti.

ABD’de faaliyette olan petrol ve doğalgaz kuleleri, sondaj faaliyetlerindeki durgunluktan dolayı altı hafta içinde ilk kez düşüş yaşadı.

9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page