top of page

Petrol küresel ekonomik endişelerin artmasıyla hafif düştü

Petrol fiyatları Pazartesi günü, yatırımcıların Çin'deki ekonomik büyümenin hızı ve yakıt talebini azaltabilecek ABD'deki faiz artırımlarının devam etmesi konusundaki endişeleri nedeniyle marjinal bir düşüş yaşadı.

Brent ham petrolü 8 sent veya %0,1 düşerek GMT 03:30 itibarıyla varil başına 84,40 dolara gerilerken, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü de yine %0,1 düşüşle 5 sent düşüşle varil başına 79,78 dolara geriledi.

Brent ve WTI, Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD merkez bankasının hâlâ çok yüksek olan enflasyonu soğutmak için faiz oranlarını daha da artırması gerekebileceğini söylemesinin ardından Cuma günü ikinci hafta kayıplarını bildirdi.

Petrol, Çin'in zor durumdaki piyasaları canlandırmak için hisse senedi ticaretindeki damga vergisini yarıya indirme hamlesinin fiyatları geçici olarak yukarı çekmesiyle, Asya ticaretinde kazançlarını azaltmadan önce yükseldi.

IG'de piyasa analisti Tony Sycamore, "Maalesef, geçen hafta (Çin merkez bankasının) faiz indiriminden sonra, yukarıdaki duyurular yatırımcıların Çin'e yönelik karamsarlığını değiştirmeyecek parça parça bir önlem anlamına geliyor" dedi.

Sycamore, Çin'in bu hafta sonuna doğru açıklanacak imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksinin (PMI), muhtemelen dünyanın ikinci büyük ekonomisi hakkında daha olumsuz ekonomik haberler ortaya çıkaracağını belirtti ve PMI'ın art arda beşinci ay boyunca daralma bölgesinde kalacağını ekledi. .

CMC piyasa analisti Tina Teng, Fed'in faiz artırımlarına ilişkin şahin tutumuna rağmen Pazartesi günü ABD ekonomisine ilişkin yumuşak iniş senaryosunun enerji piyasalarını canlandırdığını söyledi.

Baker Hughes, bir raporunda ABD'de enerji şirketlerinin ağustos ayında dokuzuncu ay boyunca aktif petrol sondaj kulesi sayısını azalttığını söyledi.

Ayrıca Karayipler'de Tropik Fırtına Idalia oluştu ve kasırgaya dönüşerek Florida'yı vurabilir.


IG'den Sycamore, kasırganın Körfez'deki petrol ve gaz merkezlerini ıskalayacağının tahmin edildiğini ve en olası etkinin bir veya iki günlük elektrik kesintileri olacağını söyledi. Bunun "petrol fiyatı için kısa vadeli bir destek görmesi gerektiğini" söyledi.

Ancak ANZ Research Pazartesi günü yayınladığı bir notta, esas olarak düşen petrol stokları ve OPEC+ petrol üreticileri grubunun arz kesintileri nedeniyle "arzın sıkılaştığına dair anlatının", İran ve Venezuela'ya yönelik yaptırımların hafifletilmesi umutları nedeniyle aşındığını söyledi.15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page