top of page

Petrol, Küresel Pazarın Sıkılaşmasının İşaretleri Üzerine İkinci Haftalık Kazanç İçin Ayarlandı

Petrol, Avrupa Birliği'nin Rus ham petrolünü yasaklamaya yönelmesi ve ABD'nin stratejik rezervlerini yeniden dolduracağını söylemesiyle piyasanın sıkılaştığına dair işaretler üzerine Mart ayının başından bu yana ilk arka arkaya haftalık kazancına yöneldi.
West Texas Intermediate, varil başına 109$'a yükseldi ve bu hafta %4 arttı. AB, plan Macaristan'ın muhalefetini çekmesine rağmen, Moskova'yı Ukrayna'yı işgalinden dolayı cezalandırmak için Rus ham petrolüne yönelik yasağı yıl sonuna kadar aşamalı olarak uygulamaya geçirmeyi planlıyor. Onay, 27 eyaletten destek gerektirir.
ABD hükümeti Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin rezervini bu sonbaharda yenilemek için ham petrolün geri alımına başlayacağını söyledi. Başkan Joe Biden, yüksek benzin fiyatlarıyla mücadele etmek için bu yılın başlarında holdinglerde büyük bir düşüş olduğunu duyurdu. ABD perakende pompa fiyatları rekora yakın.
Petrol, Ukrayna'nın işgalinin emtia piyasalarını alt üst etmesiyle bu yıl %40'tan fazla yükseldi. Son dördünde üçüncü olan bu haftaki ilerleme, Çin'de Kovid-19 salgınlarıyla mücadele için uygulanan karantinaların tüketime zarar verdiğine dair süregelen endişelere rağmen geldi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri arzda mütevazı bir artış daha ilan etse de, ittifakın tüm hacmi teslim edebileceğinden şüphe var.
Oversea-Chinese Banking Corp'un Singapur merkezli ekonomisti Howie Lee, "Rus petrolüne yönelik AB yaptırımları olasılığı, zaten gergin olan durumu daha da kötüleştirmekle tehdit ediyor. Çin'den gelen talep kaybını gölgeliyor gibi görünüyor.”
AB üye ülkelerinin, Macaristan'ın topuklarını kazdığı Cuma günü Rus petrol ve yakıtlarına yönelik kısıtlama önerisini tartışmaya devam etmesi bekleniyor. Ülkenin başbakanı Viktor Orban, grubun mevcut planı uygulamaya çalışırsa Moskova'ya karşı birleşik cephesini kırma riski olduğu konusunda uyardı.
Petrol, kısa vadeli fiyatların daha uzun vadeli fiyatların üzerinde işlem görmesiyle karakterize edilen bir yükseliş modeli olan geriye dönük bir seyir izliyor. Brent'in bu yıl ve 2023'teki en yakın iki Aralık sözleşmesi arasındaki fark, bir ay önce yaklaşık 7.50 dolardan bu hafta varil başına 13 doların üzerine çıktı.
Ürün piyasaları da, özellikle ülke çapındaki benzin ve distilat stoklarının düştüğü ABD'de, bu hafta güç belirtileri gösterdi. Benzin vadeli işlemleri, haftalık %5'ten fazla kazancın ardından rekor yakınında işlem görüyor.
Küresel pazarın sağlam durumu, süper büyük Shell (LON: RDSa ) Plc'nin yorumlarına yansıdı. Şirketin CEO'su Ben van Beurden, üç aylık rekor kazançları açıkladıktan sonra yaptığı açıklamada, şirketin petrol ürünlerine artan talebi gördüğünü söyledi.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page