top of page

Petrol, Kürt riskleri ve ABD stoklarındaki gerilemenin arz sıkışıklığına işaret etmesiyle yükseldi

Petrol fiyatları Çarşamba günü erken Asya ticaretinde yükseldi ve Kürt ham petrol sevkiyatlarındaki kesintiler ve ABD stoklarındaki potansiyel olarak büyük bir düşüşün yakın vadede daha sıkı arza işaret etmesiyle kazançlarını üst üste üçüncü seansa taşıdı.

Bir dizi düzenleyici güvencenin yakın bir kriz korkusunu azaltmasıyla, ham petrol fiyatları da bankacılık sektörüne yönelik artan duyarlılıktan destek aldı.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nden (API) elde edilen veriler, ABD petrol stoklarının beklenmedik bir şekilde 24 Mart'a kadar olan haftada yaklaşık 6,1 milyon varil düşerek 2022 ortasından bu yana en keskin düşüşünü gösterdiğini gösterdi. Okuma genellikle, hafta boyunca stoklarda ihmal edilebilir bir artış göstermesi beklenen, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan hükümet verilerinde benzer bir eğilimin habercisidir.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,2 artışla varil başına 78,52 dolara yükselirken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,8 artışla 73,79 dolara ulaştı. Geçen hafta gördüğü 15 ayın en düşük seviyesinden toparlanan her iki sözleşme de üst üste üçüncü seans için yükselmeye hazırlanıyor.

Petrol fiyatları, Irak'ın Kürdistan bölgesinden Türkiye üzerinden günde yaklaşık 450.000 varil (günlük küresel arzın kabaca %0,5'i) ihracatını, bir hakem heyetinin petrolün sevk edilmesi için Bağdat'ın onayı gerektiğini göstermesinin ardından durdurmasının ardından haftaya güçlü bir başlangıç ​​yaptı.

Analistler, Barclays'in yılsonu fiyatlarına göre en az 3 dolarlık artış tahmin etmesiyle, Kürt arzında devam eden kesintilerin bu yıl petrol fiyatlarını destekleyebileceğini söyledi.

Ancak öte yandan, Fransa ve Almanya'daki sendika grevleri, iki ülkedeki ekonomik aktivitenin bu hafta durma noktasına gelmesi, petrol talebinde kısa vadeli bir zayıflığa işaret ediyor. Fransız rafinerileri kademeli operasyonlar görürken, Alman hava yolculuğu ve toplu taşıma kesintiye uğradı.

Petrol piyasaları şimdi , dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısındaki ekonomik toparlanmanın durumunu ölçmek için bu hafta Çin'den gelecek ticari faaliyet verilerini bekliyor .

Ancak analist tahminleri, COVID sonrası ekonomik sıçramanın hızı tükendiği için Mart ayında büyümenin önceki aya göre yavaşladığını görüyor. Çin, kötüleşen ekonomik koşulların ortasında hala zayıf iç ve dış taleple mücadele ediyor.


8 görüntüleme0 yorum
bottom of page