top of page

Petrol, kış patlaması vururken sıkışık ABD hisse senetleriyle yükseldi

Petrol fiyatları Perşembe günü art arda dördüncü gününde tırmandı; ABD ham petrolü , ısıtma yağı ve jet yakıtı stokları, tam da kış mevsiminde yaşanan bir patlamanın ABD'yi vurması ve seyahatin tatil sezonu için yükselişe geçmesiyle birlikte daha da sıkılaşıyor.

Brent ham vadeli işlemleri 44 sent veya %0,54 artışla 0422 GMT'de 82,64 $'a yükseldi ve bir önceki seansa göre yaklaşık %2,7'lik kazançlarını artırdı. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 49 sent veya %0.63 artışla varil başına 78.78 dolara yükseldi.

Her iki gösterge kontratı da Çarşamba günü, hükümet verilerinin ABD ham petrol stoklarının analistlerin beklediğinden çok daha fazla düştüğünü ve 16 Aralık'ta sona eren haftada 5,89 milyon varil düşüş kaydettiğini göstermesinin ardından sıçradı. [EIA/S]

Kalorifer yakıtı ve jet yakıtını içeren damıtılmış ürün stokları da inşaat beklentilerine karşı çıkarak geriledi.

Düşen stoklar, ısıtma yakıtı talebinin ABD'yi vuran güçlü bir kış fırtınasıyla artmaya başlamasıyla, Teksas kadar güneyde sıfırın altında rüzgar soğuklarının ve Florida ve doğu eyaletleri için rekor kıran düşük tahminlerle birlikte geliyor.

Jet yakıt tüketiminin de, yıl sonu tatil sezonu için seyahatlerde COVID sonrası yaşanan patlamayla birlikte artması bekleniyor.

National Australia Bank'ın (OTC: NABZY ) emtia araştırma başkanı Baden Moore, "Rakamlarımıza göre... ham petrol piyasası oldukça dengeli," dedi .

"2023'e baktığımızda, Çin'in yeniden açılmasını ve küresel jet talebinde (2019 seviyelerine doğru) muhtemelen istikrarlı bir toparlanmanın devam etmesinin, küresel ham petrol piyasalarını sıkılaştıracağını ve fiyatları yükselteceğini görüyoruz" dedi.

Bununla birlikte, Çin'deki COVID-19 artışından kaynaklanan talep endişeleri ve küresel bir durgunluk korkusu petrol vadeli işlemlerini kontrol altında tutabilir.

Petrol piyasası analiz sağlayıcısı Vanda (NASDAQ: VNDA ) Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "ABD stoklarındaki beklenmedik düşüşe rağmen kazançlar abartılı görünüyor" dedi .


"Talep endişelerindeki düşüş, kısa vadeli desteklere üstün gelebilir" dedi.

Üst düzey bir Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Çarşamba günü, ülkeden veri eksikliğiyle ilgili endişeler arasında, Çin'in vakalarda büyük bir artış yaşadığı için doğru bir COVID enfeksiyonu sayısını tutmakta zorlanıyor olabileceğini söyledi.4 görüntüleme0 yorum
bottom of page