top of page

Petrol kan keybetmeye devam ediyor-Kıymetli metaller ve enerji piyasasında son durum


Geçtiğimiz hafta %10 kadar düşen petrol, yeni haftaya da zayıf başladı. Çin, ABD ve Avrupa’da ekonomik faaliyetlerin yavaşlaması ve küresel büyüme endişelerinin derinleşmesi ile 6 ayın en düşük seviyesine gerileyen Brent petrol bugün 93 doların hemen üzerinde fiyatlanıyor. Savaş öncesi seviyelere dönen Brent petrolün sene başı getirisi de 20’ye geriledi.


ABD’nin resesyona girmesi ve Eylül’de 50 baz puanlık faiz artışı beklentisinin artması ile yükselişe geçen kıymetli metaller, beklentilerin çok üzerinde gelen tarım dışı istihdam verisinin ardından Cuma günü geriledi. Fakat haftanın ilk gününde emtia grubunda yükseliş var.


Tarım dışı istihdam sonrası 1.765 dolara gerileyen ons altın, bugün 1.782 dolardan işlem görüyor. Yıl içi dip seviye olan 1.680 dolardan dönen fiyat henüz 1.800 doları aşamıyor. Haftanın devamında ABD’den gelecek enflasyon oranının yönde belirleyici olması bekleniyor.


Bugün gümüş %2 primle 20,27 dolardan işlem görüyor. Geçen hafta içinde 20,51 dolara çıkan fiyatta bu seviye direnç olarak yakından izleniyor.


Bugün en iyi performansı %3,5 yükselişle paladyum gösteriyor. Fiyat 2.195 dolarda. Geçen hafta 2.224 dolara yükselerek Mayıs sonrası en yüksek seviyeyi gören paladyumun bu yılki getirisi %15.


Platin ve kurşun bugün %1,2 primli işlem görürken bakır, çinko ve nikelde düşüş var.

Bakır Mart’ta zirveyi görmesinin ardından 5. Ayda da değer kaybediyor. Sene başı kayıp %20’yi buldu.


Onstaki toparlanma ve dolar kurunun 18 yakınında işlem görmesi ile 1,036 TL’ye çıkan gram altın Cuma günü istihdam verisiyle 1,020 TL’ye geriledi. Fiyat yeni haftaya yükselişle başladı ve tekrar 1,030 TL’ye çıktı.


Bugün serbest piyasada çeyrek altın 1,670 TL’den cumhuriyet altını ise 6,777 TL’den satılıyor.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page