top of page

Petrol, karışık arz işaretleri ve Çin'e ilişkin temkinli görünüm üzerine sakin seyrediyor

Petrol fiyatları, tüccarların Orta Doğu'da artan gerilimlerden ABD'de üretimi sekteye uğratan soğuk hava sorunlarına kadar bir dizi çelişkili arz ve talep endişesine ağırlık vermesiyle Salı günü pek değişmedi.

Brent ham vadeli kontratları GMT 07:02 itibarıyla varil başına 2 sent artışla 80,08 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta ham vadeli kontratları (WTI) 3 sent artışla varil başına 74,79 dolara yükseldi.

Ukrayna'nın Novatek'in Ust-Luga akaryakıt ihracat terminaline düzenlediği insansız hava aracı saldırısının arz kaygılarını artırması ve fiyatları artırması nedeniyle her iki sözleşme de Pazartesi günü yaklaşık %2 artışla sonuçlandı. Analistler, Novatek'in muhtemelen birkaç hafta içinde buradaki büyük ölçekli operasyonlara devam edeceğini söylüyor.

ANZ Research'teki analistler, Ust-Luga terminalindeki yükleme rıhtımlarındaki hasarın yalnızca "ihracatı kısa süreliğine etkilediğini" ancak bu hareketin Rusya-Ukrayna savaşının "tarafların temel enerji altyapısını hedef aldığı yeni bir aşamaya geçme" olasılığını artırdığını söyledi. Not.

Ortadoğu'da ABD ve İngiliz kuvvetleri, Husilerin yer altı depolama sahasını ve İran'a bağlı Husi grubu tarafından kullanılan füze ve gözetleme yeteneklerini hedef alan yeni bir saldırı turu da gerçekleştirdi.

Husilerin Kızıldeniz bölgesindeki ve çevresindeki gemilere yönelik saldırıları küresel nakliyeyi sekteye uğrattı ve enflasyon korkusunu artırdı. Grup, İsrail'in Gazze'ye saldırması sırasında saldırılarının Filistinlilerle dayanışma amaçlı olduğunu söyledi.

Bazı analistler de devam eden bu çatışmalar nedeniyle kısa vadeli piyasa temelleri konusunda yükseliş beklentisini sürdürdü.

CMC Markets (LON: CMCX )'in Şangay merkezli analisti Leon Li, "Herhangi bir durgunluk endişesi olmaksızın, aşırı hava koşullarının ABD ham petrol üretimi üzerindeki etkisi ve jeopolitik çatışmaların artması hala petrol fiyatlarını destekliyor" dedi .

Eyaletin boru hattı yetkilisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD'de Kuzey Dakota'nın petrol üretiminin %20'sinin aşırı soğuk ve operasyonel zorluklar nedeniyle kapalı kaldığını söyledi.

Ancak fiyat artışlarının sınırlanması, Çin'in yavaşlayan ekonomik toparlanmasına ilişkin endişelerden kaynaklanıyor; bu da Asya devinin dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olduğu göz önüne alındığında, küresel petrol talebine ilişkin endişeleri artırıyor.

Çinli politika yapıcılar ekonomiyi desteklemek için bir dizi önlem uygulamaya koydu ancak yurt içi tüketimin durgun kalması petrol tüccarlarını talep beklentileri konusunda tedirgin ediyor.

OANDA kıdemli piyasa analisti Kelvin Wong, "Şu anda WTI ham petrolünde (piyasa) birbiriyle çelişen temel faktörler göz önüne alındığında, momentum faktörünün kısa vadede petrol fiyatlarına zemin hazırlamada ana itici güç olması muhtemeldir" dedi.


WTI ham petrol fiyatları Pazartesi günü geçen yıl 24 Ekim'den bu yana ilk kez 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kapanmayı başardı. Yükseliş kapanışının, geçen Perşembe günü 20 günlük hareketli ortalamanın üzerinde benzer bir günlük kapanışın ardından geldiğini ekledi.

Reuters'in yaptığı anket, ABD ham petrol stoklarının 19 Ocak'a kadar olan haftada yaklaşık 3 milyon varil düşeceğinin tahmin edildiğini gösteriyor ve fiyatlardaki zayıflığı da sınırladı. Geçen hafta distilat stoklarının düşmesi beklenirken, benzin stoklarının artması bekleniyordu. Resmi hükümet verilerinin 24 Ocak'ta açıklanması bekleniyor.

6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page