top of page

Petrol, karışık talep sinyalleri ve güçlenen dolarla hafif hareket ediyor

Petrol fiyatları Perşembe günü, ABD'deki yaz talebinin durgunluğu ve Çin'deki ekonomik zayıflık konusundaki endişelerin baskısı altında Asya ticaretinde istikrar kazandı ve dolardaki toparlanma da ağırlık yarattı.

Piyasalar zayıf Çin ekonomik verileri, ülkede daha fazla teşvik önlemi beklentisi ve ABD stoklarına ilişkin karışık okumalar üzerine ağırlık verdiğinden, ham petrol fiyatları bu hafta vahşi dalgalanmalara sahne oldu.

Fiyatlar, ABD verilerinin seyahatlerin yoğun olduğu yaz sezonuna rağmen yakıt talebinin zorlandığını göstermesinin ardından Perşembe günü düşüşe geçti. ABD stokları da beklenenden daha az küçüldü.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,2 düşüşle varil başına 79,53 dolara gerilerken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 75,33 dolara geriledi. Üç haftalık rallinin gücü tükeniyor gibi göründüğünden, her iki sözleşme de hafta boyunca biraz daha düşük işlem görüyordu.

Yatırımcılar önümüzdeki hafta Federal Rezerv toplantısı için pozisyon alırken, doların Temmuz başında gördüğü 15 ayın en düşük seviyesinden toparlanması da petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturdu .

ABD stokları beklenenden daha az daraldı

Petrol piyasaları, Çarşamba günü ABD stoklarının 14 Temmuz'a kadar olan haftada 708.000 varil düştüğünü gösteren verilerden karışık sinyaller aldı ve bu, 2.44 milyon varillik düşüş beklentilerinin çok altında kaldı. Bu, önceki hafta ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir artışın ardından geldi.

ABD benzin tüketimi, stokların da hafta içinde beklenenden daha az daralmasıyla piyasalar için önemli bir çekişme noktası olmaya devam etti .

Yine de, piyasaya arz edilen genel petrol ürünleri altı ayın en düşük seviyesinden toparlandı.

Karışık envanter okumaları, Fed toplantısı öncesinde artan riskten kaçınma ile birleştiğinde, ham petrol fiyatlarının Temmuz ayının başlarında yedi haftanın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından tüccarların karlarını kilitlediğini gördü.

Ancak analistler, arzın sıkılaşması ve faiz oranlarındaki artışlardan kaynaklanan baskının azalmasıyla birlikte, yılın ikinci yarısında petrol fiyatları için hala güçlü bir görünüm öne sürüyorlar.

EIA, 2023 ve 2024'te daha yüksek ham petrol fiyatları öngörüyor

Enerji Bilgi İdaresi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sürekli stok düşüşleri ve son OPEC üretim kesintilerinin etkilerinin hissedilmesi nedeniyle ham petrol fiyatlarının 2023'ün ikinci yarısında ve 2024'e kadar artacağını söyledi.

EIA, Brent'in 2024 sonuna kadar "varil başına 80$ ortası aralığına" ulaştığını ve WTI'nin de Brent'e göre 5$ indirimle benzer bir yol izleyeceğini öngörüyor.

Ajans, Çin ve Hindistan'ın önümüzdeki aylarda güçlü ham petrol tüketiminden sorumlu olmasını bekliyor ve ABD petrol tüketiminin de artmasının muhtemel olduğunu söyledi.
9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page