top of page

Petrol Kasım’dan beri en büyük haftalık düşüşe ilerliyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle son dönemde sert dalgalanmaların görüldüğü ham petrol fiyatları Kasım’dan beri en büyük haftalık düşüşe ilerliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle soluksuz yükselen petrol fiyatları hızlı yükselişe ara verdi.

Petrol fiyatları Kasım’dan beri en büyük haftalık düşüşe ilerliyor. New York’ta vadeli kontratlar bugün 106 dolar civarında seyrediyor. ABD’nin Rusya’dan petrol ithalatını yasakladığına dair haberle petrol bu hafta yüzde 8’den fazla geriledi.

Buğdaydan yakıta kadar emtia fiyatlarında yaşanan sert yükselişler küresel enflasyonist baskılarının da artışına neden oluyor.

Rystad Energy ülkelerin Rusya’dan petrol ithalatına yasak getirmeye devam etmesi durumunda Brent petrolün varil fiyatının bu yaz 240 doları görebileceği tahminini yaptı. Goldman Sachs bir raporunda fiyatlardaki ralliyi ancak talepteki sert düşüşün durdurabileceğini belirtti.

Nisan vadeli Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı Nymex’te yüzde 0.3 artışla 106.04 dolarda seyretti. Fiyatlar dün yüzde 2.5 düşmüştü.

Mayıs vadeli Brent petrolün varil fiyatı da yüzde 0.2 düşerek 109.16 dolardan işlem gördü. Fiyatlar bu hafta yüzde 7.5 düştü.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page