top of page

Petrol Kaymaları, Talep Endişeleriyle Düştü

Petrol Cuma sabahı Asya'da düştü ve küresel faiz oranı artışlarının ardından talep endişeleri baskı yaptı.
Brent petrol vadeli işlemleri %0,62 düşüşle 119,07 $'dan 12:13 ET'ye (4:13 GMT) kadar ve ham petrol WTI vadeli işlemleri %0,69 düşüşle 116,78 $'a geriledi.
Japonya Merkez Bankası (BOJ) Cuma günü, diğer bazı küresel merkez bankaları sıkı para politikaları uygularken, yükselen enflasyona rağmen politikayı aşırı gevşek tutmaya karar verdi.
ABD Merkez Bankası'nın Çarşamba günü 75 baz puanlık faiz artırımı açıklaması, ekonomik gerileme endişelerine yol açtı. İsviçre Merkez Bankası da Perşembe günü faiz oranlarını 50 baz puan artırırken , İngiltere Merkez Bankası aynı gün faiz oranlarını %1.25'e yükseltti. Merkez bankalarının sıkılaştırma politikaları, yatırımcıların ekonomik gerileme endişelerini artırdı.
CMC Markets analisti Tina Teng, “Merkez bankalarının faiz artırımları, arzın devam etmesine rağmen petrol fiyatlarına baskı yapıyor” dedi.
ABD'nin İran'a yönelik yeni yaptırımları açıklamasıyla birlikte yatırımcılar şimdi odak noktalarını sıkı arza kaydırdı.
“Piyasa, son aylarda nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması beklentisiyle Batı ile İran arasındaki müzakereleri izliyor. ANZ Research analistleri bir notta, bu, piyasada devam eden arz yönlü sorunları yeniden odak noktasına getirdi” dedi.
ABD, İran'ın petrokimya ihracatına yardımcı olan Çinli ve Birleşik Arap Emirlikleri şirketlerine ve İranlı firmalar ağına yaptırımlar uyguladı ve Tahran'a 2015 İran nükleer anlaşmasını yeniden canlandırması için baskı yapmayı amaçladı.


7 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page