top of page

Petrol, Keystone belirsizliğiyle yükseldi, ancak Fed endişeleri kazançları sınırlıyor

Petrol fiyatları, Kanada-ABD petrol boru hattının yeniden başlamasındaki gecikmenin arzda bir miktar sıkılaşmaya işaret etmesiyle Pazartesi günü hafif yükseldi.

Küresel ham petrol ölçütü Brent petrol vadeli işlemleri %0,1 artışla varil başına 76,18 dolara yükselirken,ABD ölçütü West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri %0,4 artışla 71,31 ABD dolarına yükseldi. İki sözleşme önceki hafta keskin kayıplar kaydetti.

Ham petrol talebinin kısa vadeli görünümü yüksek enflasyon, yavaşlayan ekonomik büyüme ve artan faiz oranları nedeniyle büyük zarar gördüğünden, her iki sözleşme de bir yıl içindeki en zayıf seviyelerine yakın kaldı.

Petrol vadeli işlemleri Pazartesi günü, özellikle Keystone boru hattını işleten Kanadalı TC Energy'nin (NYSE: TRP ) boru hattının geçen gün meydana gelen bir sızıntının ardından boru hattının ne zaman faaliyete geçeceğine dair bir zaman çizelgesi vermeyeceğini söylemesiyle, ABD arzını sıkılaştırma ihtimalinden destek aldı. hafta. s

Boru hattı, Kanada'dan ABD'nin Midwest ve Körfez Kıyısına kadar önemli bir ham tedarik kaynağı.

Rusya'nın arzına ilişkin belirsizlik, Moskova'nın ülkenin petrol sevkiyatları üzerindeki ABD ve Avrupa fiyat tavanlarına cevaben üretimi kısma tehdidinde bulunmasının ardından ham petrol fiyatlarına da fayda sağladı. Ancak analistler, beklenenden çok daha yüksek olan fiyat tavanlarının ham petrol piyasaları üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olacağını söyledi.

Odak şimdi doğrudan ABD tüketici enflasyonu verilerinin yanı sıra bu hafta Federal Rezerv'in yılın son toplantısına odaklandı.

Fed'in Çarşamba günü yapacağı iki günlük toplantının sonunda faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyor .

Ancak ondan önce piyasalar Salı günü ABD TÜFE enflasyon verilerinin açıklanmasını bekliyor. Enflasyonun Kasım ayında beklenenden daha inatçı kaldığına dair herhangi bir işaret, Fed'in daha yüksek faiz oranlarını müjdeleyen şahin bir tepkiye yol açması muhtemeldir.

Likiditenin kuruması ve yavaşlayan ekonomik büyümenin talep üzerinde baskı oluşturması nedeniyle artan ABD faiz oranları bu yıl ham petrol fiyatları üzerinde önemli bir ağırlık oluşturdu.

Çin'deki bir dizi COVID bağlantılı kilitlenme de büyük ölçüde talep üzerine baskı yaptı. Ülke son zamanlarda bazı hareket kısıtlamalarını gevşetmeye başlasa da, piyasalar, COVID vakalarındaki rekor artışla mücadele ettiği göz önüne alındığında, ülkedeki talep toparlanması konusunda temkinli kaldı.4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page