top of page

Petrol Mart ayından bu yana en sert haftalık düşüşe doğru ilerliyor.

Petrol fiyatları Cuma günü yükselmesine rağmen, ABD tahvil piyasasındaki satışların küresel ekonomik yavaşlama endişelerini ve yakıt talebinde keskin bir düşüşe ilişkin endişeleri artırmasıyla Mart ayından bu yana en sert haftalık düşüşünü gerçekleştirme yolunda ilerliyor.

Her iki gösterge de geçen hafta 2023'ün en yüksek seviyelerine yükseldi ancak Brent bu hafta %11,6, WTI ise yaklaşık %9 düştü.

Tahvil yatırımcılarının hükümet harcamalarına ilişkin artan endişeleri ve dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'de artan bütçe açığı, Hazine fiyatlarını 17 yılın en düşük seviyelerine iten sert satışlara katkıda bulunuyor.

Cuma günü, Brent vadeli işlemleri GMT 0358'de 26 sent veya %0,3 artışla 84,33 dolarda olurken, ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri Perşembe günkü %2'lik düşüşün ardından hafif bir toparlanma göstererek 28 sent veya %0,3 artışla 82,59 dolardan gerçekleşti.

OANDA analistlerinden Edward Moya, "Petrol fiyatları, tahvil piyasasındaki acımasız satışların küresel büyüme endişelerini tetiklediği acımasız bir haftanın ardından istikrar kazanıyor" dedi.

Moya, "Petrol piyasasının kısa vadede hala sıkı kalacağı göz önüne alındığında, ham petrol için Mart ayından bu yana en kötü hafta alıcı çekmeye başlıyor" dedi.

JPMorgan, bir notunda petrol talebindeki büyümenin 2023'ün son çeyreğinde sağlıklı ancak daha yavaş olmasını beklediğini belirtirken, Ulusal Avustralya Bankası (OTC: NABZY ) fiyatlardaki son düşüşün geçici olduğunu gördüğünü ve bu çeyrekte piyasanın açık vereceğini tahmin ettiğini söyledi.

Commonwealth Bank of Australia (OTC: CMWAY ) Cuma günkü bir notta, "Piyasalar düşen küresel petrol stoklarına dikkat etmeye başladığında, Brent petrol vadeli işlemlerinin muhtemelen varil başına 90 ABD dolarının üzerine çıkacağını düşünüyoruz ." dedi.

ABD hükümetinin bu haftaki verileri ABD'nin benzin talebinde keskin bir düşüş olduğunu gösterirken, ekonomik veriler ABD hizmet sektörünün yavaşladığını gösteriyor. Önemli bir anket, euro bölgesi ekonomisinin muhtemelen geçen çeyrekte küçüldüğünü, pahalı doların ise dünya genelindeki ülkelerin satın alma kapasitelerini sınırladığını ortaya çıkardı.


Cuma günü tüm gözler, ekonominin ne kadar güçlü olduğuna dair işaretler için ABD'nin aylık istihdam raporunda olacak.

Tina Teng, "Bu geceki tarım dışı istihdam verileri, ABD TÜFE ve Çin'in gelecek haftaki ekonomik verileri petrolün hareketlerini yönlendirmede kilit rol oynayacak. Dayanıklı bir ekonomik cephe, talep görünümü için kısa vadeli olumlu bir işaret olabilir" dedi.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page