top of page

Petrol, odak noktası ABD stokları ve Fed'in artmasıyla geriliyor

Petrol fiyatları Çarşamba günü, yatırımcıların Federal Rezerv'in geniş çapta beklenen faiz artırımı öncesinde gerilemesiyle hafifçe düştü ve ABD stoklarında potansiyel bir artışa dair işaretler de ağırlık kazandı.

Ancak ham petrol fiyatları, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemlerinin varil başına 80$ yükselişini görmesiyle bu hafta gördüğü üç ayın en yüksek seviyelerine yakın kaldı . Büyük ithalatçı Çin'de daha fazla teşvik önlemi sözüyle birlikte sıkılaşan arz işaretleri, petrol piyasasında güçlü kazanımlar sağladı.

Bu eğilim, tüccarların günün ilerleyen saatlerinde yapılacak Fed toplantısı öncesinde temkinli davranmasıyla Çarşamba günü biraz soğudu. Endüstri verileri ayrıca ABD ham petrol stoklarının 21 Temmuz haftasında beklenmedik bir şekilde arttığının sinyalini verdi.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,4 düşüşle varil başına 82,88 dolara gerilerken, WTI vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 79,30 dolara geriledi.

Petrol piyasaları, her iki büyük sözleşmenin de son dört seansta %4 ila %6 arasında artmasının ardından bir kar elde etme ölçüsü gördü.

ABD stokları beklenmedik bir şekilde artıyor

Amerikan Petrol Enstitüsü'nden Salı günü alınan veriler , ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 2,3 milyon varil düşüş beklentisine kıyasla muhtemelen 1,3 milyon varil arttığını gösterdi.

Okuma, ABD arzının daha önce beklendiği kadar sıkı olmayabileceğini gösterdi. Ancak benzin stoklarındaki düşüş işaretleri, büyük ölçüde seyahatlerin yoğun olduğu yaz sezonu sayesinde yakıt talebinin sabit kaldığını gösterdi.

Envanterlerle ilgili hükümet verileri Çarşamba günü daha sonra açıklanacak.

Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretim kesintilerinin etkilerinin hissedilmeye başlamasıyla küresel petrol arzı da daralmaya hazırlanıyor.

Fed faiz artırımı, görünüm bekleniyor

Fed'in günün ilerleyen saatlerinde faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor . Ancak zam büyük ölçüde piyasalar tarafından fiyatlanmış gibi görünse de, Fed'in görünümüne ilişkin belirsizlik Çarşamba günü havayı sessiz tuttu.

Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların Çarşamba günkü artışın bankanın yılın son zammı olma ihtimalini fiyatladığını gösteriyor. Ancak Fed böyle bir gösterge vermedi ve enflasyonun hala merkez bankasının yıllık hedefinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bugünden sonra en az bir zam daha öngörüyor.

Yükselen faiz oranları, ekonomik büyümenin bu yıl yavaşlayacağı ve petrol talebini azaltacağı korkusunu etkiledi. Bu eğilim, fiyatların 2023 için ancak son zamanlarda pozitif ticarete başlamasıyla birlikte, bu yıl ham petrol piyasalarını ağır bir şekilde etkiledi.


6 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page