top of page

Petrol, olası Fed faiz artışının düşen hisse senetlerini gölgelemesiyle düştü

Piyasa, düşen ABD stoklarını ve güçlü Çin ekonomik verilerini dengeleyerek büyümeyi yavaşlatabilecek ve petrol tüketimini azaltabilecek Federal Rezerv'in potansiyel faiz artırımlarını tartarken, petrol Çarşamba günü düşüşe geçti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 7 sent düşerek 0320 GMT'de varil başına 84.70 $'a geriledi. West Texas Intermediate ABD ham petrolü 5 sent düşüşle varil başına 80.81 dolara geriledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic Salı günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele etmek için muhtemelen bir faiz artırımına daha hazır olduğunu söyledi.

Piyasalar, Fed'in Mayıs toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırma olasılığını %86 olarak fiyatlıyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün Salı günkü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stoklarının 14 Nisan'da sona eren haftada yaklaşık 2,68 milyon varil düştüğünü gösteren bir endüstri raporu fiyatlarda artış sağladı. [API/S] Kaynaklar, benzin ve distilat stoklarının da geçen hafta düştüğünü söyledi.

ABD Enerji Bakanlığı'nın istatistik kolu olan Enerji Bilgi İdaresi'nin resmi envanter raporu Çarşamba günü GMT 1430'da açıklanacak.

Bu arada, verilere göre, en büyük ham petrol ithalatçısı Çin'in ekonomisi ilk çeyrekte %4,5 ile beklenenden hızlı büyürken, ülkenin petrol rafinerisi üretimi Mart ayında rekor seviyelere yükseldi.

ANZ analistleri Brian Martin ve Daniel Hynes, "Piyasa, Çin'in yeniden açılmasının talep üzerindeki etkisi konusunda sabırsız. Araştırma, bir notta.

Küresel talebin yumuşadığına işaret eden dizel ve jet yakıtı için dalan rafineri marjlarına atıfta bulunarak, "Ancak bu, başka yerlerdeki zayıflıkla dengeleniyor" dediler.


Asya'dan Avrupa'ya distilatlar ve petrol crack'leri, durgun talep ve pazardaki artan ürün arzı nedeniyle zayıf.

Petrol kıstasları üzerindeki baskıyı artıran bir diğer unsur da, Asyalı rafinerilerin Nisan ayında Rus ham petrolünü ele geçirmeye devam etmesi. Tüccarlara ve Reuters'in hesaplamalarına göre, Hindistan ve Çin, Nisan ayında şimdiye kadar Rus petrolünün büyük çoğunluğunu Batı'nın varil başına 60 dolarlık tavan fiyatının üzerinde fiyatlarla satın aldı.


11 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page