top of page

Petrol,OPEC+'nın üretim kesintilerini sürdürmesine rağmen zayıf talebin kazançları ardından yükseldi

Petrol fiyatları, OPEC+ panelinin arzı sıkı tutmak için üretim kesintilerini sürdürmesinin ardından önceki seanstaki büyük kayıplarının bir kısmını geri alarak Perşembe günü hafif yükseldi, ancak belirsiz talep görünümü kazanımları sınırladı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri GMT 03:35'te 63 sent artışla varil başına 86,44 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü (WTI) 49 sent artışla 84,71 dolara yükseldi.

Petrol, Çarşamba günü, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya liderliğindeki müttefiklerin gruplandığı OPEC+ panelinin toplantısının ardından, daha zayıf makroekonomik görünüm ve yakıt talebindeki yıkımın odak noktasına gelmesiyle 5 dolardan fazla kayıp yaşadı.

OPEC+ bakanlar kurulu, grubun petrol üretim politikasında herhangi bir değişiklik yapmadı ve Suudi Arabistan, 2023 sonuna kadar günde 1 milyon varillik (bpd) gönüllü kesintiye devam edeceğini, Rusya'nın ise günlük 300.000 varillik gönüllü ihracat kısıtlamasını sürdüreceğini söyledi Aralık ayı sonuna kadar.

National Australia Bank (OTC: NABZY ) analistleri bir notta, "Piyasanın dördüncü çeyrekte açık verdiğini görmeye devam ediyoruz ve daha yumuşak fiyatlar, OPEC'in arz kısıtlamalarını hafifletme olasılığını azaltıyor." dedi.

Tüketicilerin artan borçlanma maliyetleri ve fiyatlar nedeniyle harcamalarını dizginlemeleri nedeniyle talebin neredeyse üç yılın en hızlı düşüşünü Eylül ayında gösterdiğini gösteren bir ankete göre, euro bölgesi ekonomisi muhtemelen son çeyrekte küçüldü.

Son veriler ABD'nin benzin talebinde de keskin bir düşüş olduğunu gösterdi. ABD Enerji Bilgi İdaresi'nin (EIA) Çarşamba günü bildirdiğine göre, talebin göstergesi olan tamamlanmış motor benzini tedariki geçen hafta günde yaklaşık 8 milyon varile gerileyerek bu yılın başından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Yeap Jun Rong, " Ham petrol fiyatlarındaki üç aylık ralli, daha sıkı arz dinamikleri ve dirençli küresel ekonomik koşullar anlatısına dayanıyor, bu nedenle son zamanlarda arka rüzgarların eskisi kadar belirgin olmaması boğalar için bazı rahatsızlıklar yaratıyor" dedi. IG'de pazar stratejisti.


Petrol fiyatlarının, daha belirsiz talep görünümü, Çarşamba günü açıklanan zayıf ABD ekonomik verileri ve benzin stoklarındaki önemli artış göz önüne alındığında, yükselmek için mücadele edeceğini de sözlerine ekledi.

ABD hizmet sektörü, yeni siparişlerin dokuz ayın en düşük seviyesine gerilemesi nedeniyle Eylül ayında yavaşladı; ancak bu hız, üçüncü çeyrekteki sağlam ekonomik büyüme beklentileriyle tutarlı kaldı.


20 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page