top of page

Petrol, OPEC+'nın üretim kesintilerinin ardından arz sıkıntılarıyla yükseldi

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya'nın gönüllü arz kesintilerini yıl sonuna kadar uzatmasının ardından piyasaların arz sıkıntısı konusunda endişe duymasıyla önceki seansta yüzde 1'in üzerinde yükseldikten sonra Çarşamba günü Asya ticaretinde yükselişe geçti.

Brent ham vadeli işlemleri GMT 02:15'te 14 sent artışla varil başına 90,18 dolara yükseldi. ABD Batı Teksas Orta ham petrol (WTI) vadeli işlemleri 12 sent artışla varil başına 86,81 dolardan gerçekleşti.

Yatırımcılar Suudi Arabistan ve Rusya'nın gönüllü kesintileri Ekim ayına kadar uzatmasını bekliyordu ancak üç aylık uzatma beklenmedikti.

Danışmanlık şirketi Rystad Energy'den kıdemli başkan yardımcısı Jorge Leon, bir notunda "Bu yükseliş hareketleri küresel petrol piyasasını önemli ölçüde sıkılaştırıyor ve yalnızca tek bir şeyle sonuçlanabilir: dünya çapında daha yüksek petrol fiyatlarıyla." dedi.

Leon, bu kesintilerin Batı'daki enflasyon ve ekonomi politikası üzerindeki etkisini tahmin etmenin zor olduğunu, ancak yüksek petrol fiyatlarının özellikle ABD'de enflasyonu azaltmak için daha fazla mali sıkılaştırma olasılığını artıracağını ekledi.

Rystad, küresel sıvı talebinin önümüzdeki çeyrekte arzı yaklaşık 2,7 milyon varil aşacağını tahmin ediyor.

Yakın vadedeki arz endişelerini yansıtan ön aydaki Brent vadeli kontratları, altı aydaki fiyatların üzerinde, varil başına 4,10 dolardan 9 ayın en yüksek seviyelerine yakın işlem gördü.

ABD WTI vadeli kontratlarında ön ay kontratı ile altı aylık kontrat arasındaki fark Çarşamba günü varil başına 4,47 dolara kadar genişledi ve yine 9 ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında seyrediyor.

Devlet haber ajansı SPA Salı günü bir enerji bakanlığı yetkilisine dayandırarak yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın günde 1 milyon varillik (bpd) gönüllü petrol üretimi kesintisini Aralık 2023'ün sonuna kadar üç ay daha uzatacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Alexander Novak Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın petrol ihracatını günde 300.000 varil azaltma yönündeki gönüllü kararını bu yılın sonuna kadar uzattığını söyledi.

Suudi ve Rusya'nın gönüllü kesintileri, birkaç OPEC+ üreticisinin 2024 sonuna kadar uzatılan Nisan kesintisine ek olarak geliyor.

SPA ve Novak, her iki ülkenin de piyasa koşullarına bağlı olarak kesintilerin derinleştirilmesi veya üretimi artırmayı değerlendirmek üzere kesinti kararlarını aylık olarak gözden geçireceğini söyledi.


Acme Yatırım Danışmanları İcra Direktörü ve Baş Stratejisti Sugandha Sachdeva, "Üretim kesintilerini uzatma kararı, zorlu piyasa ortamında fiyat istikrarına olan bağlılıklarının altını çiziyor." dedi.

Ancak Sachdeva, ABD'de eylül ayından ekim ayına kadar olan yıllık rafineri bakım döneminin ham petrol talebini sınırlayabileceğini ve potansiyel olarak artan petrol fiyatları üzerinde sınırlayıcı bir faktör olabileceğini de sözlerine ekledi.9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page