top of page

Petrol, OPEC+ panel toplantısı ve PCE enflasyon verileri öncesinde su üzerinde ilerliyor

Petrol fiyatları Cuma günü çok az hareket etti ve yaklaşan OPEC+ panel toplantısına ilişkin ihtiyatın yanı sıra Federal Rezerv'in tercih ettiği enflasyon göstergesinden ABD ekonomisine ilişkin daha fazla işaretin olması nedeniyle haftayı yatay bitirmeye ayarlandı.

Cezayir, Kuveyt, Venezuela, Rusya ve Umman'dan bakanlar, Ortak Bakanlar İzleme Komitesi (JMMC) adlı bir panelin parçası olarak önümüzdeki hafta fiilen bir araya gelecek. Panel, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerini (OPEC+) tam bir toplantıya çağırabilir ve ayrıca panel üyelerinden ham petrol üretimine karar verebilir.

Ancak Reuters geçtiğimiz günlerde, ham petrol fiyatlarının 2023'ün başlarında keskin bir şekilde toparlandığı ve Çin ekonomisi toparlandıkça talebin artacağı tahmin edildiğinden, panelin üretim seviyelerini değiştirmesinin pek olası olmadığını bildirdi.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,2 artışla varil başına 87,69 dolara yükselirken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,3 artışla 81,22 dolara ulaştı. Her iki sözleşme de Perşembe günü beklenenden iyi gelen ABD GSYİH verilerinin ardından keskin bir şekilde yükseldi , ancak haftayı büyük ölçüde değişmeden bitirmeye ayarlandı.

Piyasalar, özellikle Rusya'nın yakıt ihracatında ABD ve Avrupa fiyat tavanlarıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde, JMMC'nin üretimindeki olası değişiklikleri izliyordu. Ancak Moskova, Çin ve Hindistan'ın ana yakıt alıcıları olarak kalmasıyla şimdiye kadar üretimini sabit tuttu.

Gelecek hafta aynı zamanda ABD Merkez Bankası'nın 2023'teki ilk toplantısına odaklanılacak ve tacirlerin çoğunluğu merkez bankasının faiz oranlarını nispeten daha düşük bir 25 baz puan artıracağını tahmin ediyor .

Doların zayıflaması ve dünyanın en büyük ekonomisi üzerinde daha az baskı olması nedeniyle, Fed'in faiz artırım planlarında bir yavaşlama veya olası bir durmanın ham petrol fiyatları için olumlu olması bekleniyor .

Ham petrol fiyatları, Çin'deki ekonomik toparlanmanın talebi artıracağı umuduyla son haftalarda yükseldi. Bir hafta süren Ay Yeni Yılı tatilinde olan ülke, bu yılın başlarında COVID karşıtı kısıtlamaların çoğunu gevşetti ve bu yıl petrol talebini rekor bir seviyeye çıkarması bekleniyor.

Ancak Çin'in hala şimdiye kadarki en kötü COVID-19 salgınıyla karşı karşıya olduğu göz önüne alındığında, piyasalar böyle bir toparlanmanın zamanlaması konusunda belirsizliğini koruyor.10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page