top of page

Petrol, OPEC raporunun ardından sağlıklı talep ve arz beklentileriyle yükseldi

Petrol fiyatları, OPEC'in talebin güçlü kaldığını belirten raporunun ve ABD'nin Rus petrol ihracatını kısıtlaması nedeniyle arzın kesintiye uğrayabileceği yönündeki endişelerin ardından sağlıklı piyasa temelleri beklentileri üzerine Salı günü hafif yükseldi.

Brent ham vadeli işlemleri GMT itibarıyla 30 sent veya %0,36 artışla varil başına 82,82 dolara ulaştı. ABD WTI ham petrol vadeli işlemleri 28 sent veya %0,36 artışla varil başına 78,54 dolara yükseldi.

"Son üç haftadır piyasada yaşanan yoğun satışların ardından petrol bir miktar destek bulmayı başardı... Temel göstergeler başlangıçta düşünüldüğü kadar olumlu olmasa da, piyasanın açık vermesi muhtemel olduğundan hala destekleyici durumdalar ING analistleri bir e-posta notunda bu yılın geri kalanı için" dedi.

"Gelecek yılın başında göreceğimiz fazlalık, Suudilerin ilave gönüllü arz kesintilerini kaldırması durumunda bile silinebilir" diye eklediler.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü aylık raporunda fiyatlarda son dönemde yaşanan düşüşten spekülatörleri sorumlu tuttu. Ayrıca küresel petrol talebinin büyümesine ilişkin 2023 tahminini de bir miktar yükseltti ve nispeten yüksek olan 2024 tahminine sadık kaldı.

Geçtiğimiz hafta, petrol fiyatları, en büyük petrol tüketicileri ABD ve Çin'de talebin azalabileceği endişelerinin etkisiyle Temmuz ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Çin'de tüketici fiyatları Ekim ayında COVID-19 salgınından bu yana görülmeyen seviyelere geriledi ve aydaki ihracat tahminlerden daha fazla daraldı.

ABD enerji bakanlığı, geçen yıl stoktan şimdiye kadarki en büyük miktarı sattıktan sonra Stratejik Petrol Rezervinin yenilenmesine yardımcı olmak için 1,2 milyon varil petrol satın almayı planlıyor ve bu da talebi daha da artırabilir.

ABD'nin Rus petrol ihracatına yönelik baskısı potansiyel olarak arzı kesintiye uğratabilir ve fiyatları daha da destekleyebilir.

ABD Hazine Bakanlığı, gemi yönetim şirketlerine, Batı'nın Rus petrolüne yönelik yaptırımlarını ihlal ettiğinden şüphelendiği 100 gemi hakkında bilgi talep eden bildirimler gönderdi; bu, Washington'un, petrol gelirlerini Moskova'ya kısıtlamak için uyguladığı tavan fiyattan bu yana attığı en büyük adım.

ANZ ve ING'deki analistler, Irak'ta bir petrol boru hattının yeniden başlatılmasına yönelik yenilenen görüşmelerin piyasa için ters bir rüzgar olabileceğini söylüyor.

Irak petrol bakanı, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve yabancı petrol şirketleriyle, Kürt bölgesinin petrol sahalarından petrol üretiminin yeniden başlatılması ve Irak-Türkiye boru hattı aracılığıyla kuzeyden petrol ihracatının yeniden başlatılması konusunda bir anlaşmaya varmayı bekliyor.

Türkiye, Uluslararası Ticaret Odası'nın tahkim kararının ardından 25 Mart'tan bu yana Irak-Türkiye boru hattı üzerinden kuzeye yapılan günlük 450.000 varil (bpd) ihracatını durdurdu.

Piyasanın odak noktaları arasında Uluslararası Enerji Ajansı'nın günün ilerleyen saatlerinde yayınlayacağı en son aylık petrol piyasası raporu yer alıyor.


ABD enflasyon verileri de Salı günü yayınlanacak, ABD üretici fiyat endeksi verileri ise Çarşamba günü açıklanacak.

Li, APEC zirvesinin Çin-ABD ilişkilerini geliştirip geliştirmeyeceği ve Çin'in ekonomiyi desteklemek için faiz oranlarını daha da düşürüp düşürmeyeceği gibi bazı faktörlerin de petrol fiyatlarını destekleyebileceğini söyledi.

6 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page