top of page

Petrol OPEC sonrası yükselişini sürdürdü
Petrol fiyatları, OPEC+'ın petrol üretimini günlük 400 bin varil artırma taahhüdüne sadık kalacağını teyit etmesinden sonra yükselerek 7 yılın zirvesine ulaştı.


Petrol, OPEC+ın petrol üretim artırma planına sadık kalacağını açıklamasıyla 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye tırmandı. Brent petrol, varil başına 82 dolara kadar tırmandıktan sonra 81,45 dolara geriledi.


Batı Teksas Petrolü, New York piyasasında pazartesi günü yüzde 2,8 yükselerek varil başına 78 dolara kadar ulaştı. Piyasayı yakından takip eden isimler doğalgaz fiyatlarındaki yükselişten dolayı Rusya ve Suudi Arabistan’ın planlanandan daha fazla üretim artırımına gidebileceğini düşünüyor.


OPEC'in Eylül ayında yayımladığı son yayımladığı rapor, dünyada arz açığının gelecek aylarda da devam edeceği sinyali vermişti. Kurumun aylık olarak açıkladığı raporda, delta varyantı tehdidine rağmen petrol tüketiminin toparlanmaya devam ettiği belirtilirken Kuzey Denizi, ABD ve Meksika'da ham petrol üretiminin beklenenden daha düşük olduğu ifade edildi


Raporda küresel ekonomik toparlanmanın yılın ilk yarısında petrol talebini önemli ölçüde artırdığı ancak bu dinamiğin sene sonuna doğru yavaşlayacağı, genel trendin ise olumlu olduğu vurgulandı.


Suudi Arabistan’ın aylık petrol ihracat gelirleri, fiyatların Haziran ayında yüzde 10’dan fazla yükseliş kaydetmesinden sonra Temmuz’da 18,93 milyar dolara ulaşarak 2018 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.


Salgının en yoğun yaşandığı 2020 Mart ve Nisan döneminde petrol ihracat gelirleri 6,5 milyar dolara kadar gerileyen Suudi Arabistan, sonrasında petrol gelirlerini kademeli bir şekilde artırarak Haziran 2021’de salgın başından bu yana en yüksek rakamı görmüş fakat 2019 seviyelerini yakalayamamıştı.


Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 0,4 yükselişle varil başına 77,89 dolara ulaştı.


Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,5 yükselile varil başına 81,63 dolara kadar tırmandı.


11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page