top of page

Petrol, OPEC+ toplantısı öncesinde talep endişelerini azalttıPetrol fiyatları, küresel büyümedeki yavaşlamanın yakıt talebini ve daha güçlü bir doları vuracağına dair korkular üzerine OPEC+ üreticileriyle yapacağı toplantı öncesinde, Çarşamba günü erken ticarette yaklaşık %1 düştü ve bazı kayıpları azalttı.


Brent ham petrol vadeli işlemleri en son 38 sent veya %0,4 düşüşle 0345 GMT'de 100,16$/varil seviyesindeydi. West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 35 sent veya %0.4 düşüşle varil başına 94.07$'a geriledi.


Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya dahil, birlikte OPEC+ olarak bilinen müttefikleri Çarşamba günü toplanıyor. OPEC+ kaynakları geçen hafta Reuters'e, grubun Eylül ayında üretimi muhtemelen değiştirmeyeceğini veya biraz artıracağını söyledi.


Analistler, durgunluk korkuları arttıkça zayıf bir talep görünümü nedeniyle herhangi bir değişiklik beklemiyorlar ve önde gelen üretici Suudi Arabistan'ın, Ukrayna ihtilafı nedeniyle yaptırımlardan etkilenen OPEC+ ortağı Rusya pahasına üretimi artırma konusunda isteksiz olabileceğini söyledi.


OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, Reuters'e verdiği demeçte, "Petrol için bu haftanın ana olayı bugünün OPEC+ kararı olmaya devam ediyor ve bu, OPEC ve ortakları Eylül ayı üretimiyle ne yapacaklarına karar verene kadar fiyatları bir miktar aralıkta tutacak."

Kuruluşun, günde 400.000 varillik standart artışlarına dayanmak için güçlü bir gerekçesi olduğunu da sözlerine ekledi.


"OPEC+ üretim hedeflerini tutturmaya bile yaklaşmıyor, bu nedenle Eylül ayı için küçük bir üretim artışı açıklasalar bile petrol fiyatları büyük olasılıkla desteklenmeye devam edecek" dedi.


Üç delege Reuters'e verdiği demeçte, toplantı öncesinde OPEC+ bu yıl petrol piyasası fazlası tahminini günde 200.000 varil (bpd) azaltarak günde 800.000 varile indirdi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da artan ekonomik çöküş korkuları, yükselen piyasa ekonomilerindeki borç sıkıntısı ve Çin'in dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Commonwealth Bank analisti Vivek Dhar'daki COVID-sıfır politika kısıtlama faaliyeti de dahil olmak üzere çeşitli faktörler talep görünümü üzerinde ağırlık oluşturuyor. söz konusu.


Dhar, bir notta, "Küresel talep endişeleri artmaya devam ettikçe, 2022'nin 4. çeyreğindeki 100 ABD Doları/varil petrol fiyatı tahminimizde aşağı yönlü risklerin arttığını görüyoruz." Dedi.


ABD Federal Rezerv yetkililerinin enflasyonu soğutmak için daha fazla faiz artırımına işaret eden yorumlarıyla desteklenen güçlenen bir dolar, daha güçlü bir doların petrolü diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getirmesi nedeniyle petrol fiyatlarına ağırlık verdi.

Bir endüstri grubu olan Amerikan Petrol Enstitüsü'nden gelen veriler, talepteki düşüş görünümüne ek olarak, ABD ham petrol stoklarının, analistlerin yaklaşık 600.000 varil düşüş beklentilerine karşı, 29 Temmuz'da sona eren haftada yaklaşık 2,2 milyon varil arttığını gösterdi. [API/S]


Benzin stokları, analistlerin beklediğinden daha küçük bir düşüş olan 200.000 varil düştü, ancak distilat stokları, analistlerin bir yapı için tahminlerine karşı yaklaşık 350.000 varil düştü.


Piyasa, ABD Enerji Bilgi İdaresi'nden (EIA) 1430 GMT'deki resmi verilerin envanter görünümünü doğrulayıp doğrulamadığını görmek isteyecek.

6 görüntüleme

コメント


bottom of page