top of page

Petrol, OPEC+ ve ABD Merkez Bankası toplantıları öncesinde düştü

Petrol fiyatları Pazartesi günü düştü ve küresel üreticilerin bu haftaki toplantıda muhtemelen üretimi değiştirmeyeceği ve yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın piyasa dalgalanmasını artırabilecek toplantısı öncesinde temkinli oldukları için önceki kazanımlarından vazgeçti.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 20 sent veya %0,2 düşüşle 86,46 ABD Doları'na gerilerken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü 11 sent veya %0,1 düşüşle 79,57 Dolar'da işlem görüyor.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nden (OPEC) bakanlar ve topluca OPEC+ olarak bilinen Rusya dahil müttefiklerin, 1 Şubat'ta sanal ortamda bir araya geldiklerinde mevcut petrol üretim politikalarını değiştirmeleri pek olası değil.
Yine de, Şubat ayı başında Rusya'nın Baltık limanlarından yapılan ham petrol ihracatındaki artışın bir göstergesi, Brent ve WTI'nin geçen hafta üç haftadaki ilk haftalık kayıplarını açıklamasına neden oldu.
National Australia Bank (OTC: NABZY ) analistleri , "OPEC+ üretiminde herhangi bir değişikliğin bu haftaki toplantıda açıklanması beklenmiyor ve ABD Fed'in görünüm yorumunun yakın vadede görünümün ana itici gücü olmasını bekliyoruz" dedi . bir araştırma notu
Federal Rezerv'in 31 Ocak-Şubat tarihlerinde planlanan politika toplantısı öncesinde. 1 Aralık'ta, piyasa genel olarak ABD merkez bankasının oran artışlarını Aralık ayında açıklanan 50 baz puandan 25 baz puana (bp) düşürmesini bekliyor;
Petrol fiyatları, petrol üreticisi İran'a düzenlenen insansız hava aracı saldırısının ardından Orta Doğu'daki gerilimler arasında ve dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'in hafta sonu yakıt talebini destekleyecek bir tüketim toparlanmasını destekleme sözü vermesiyle yükseldi.
Singapur'daki 8VantEdge'de kıdemli bir portföy yöneticisi olan Stefano Grasso, "İran'da neler olup bittiği henüz tam olarak net değil, ancak oradaki herhangi bir tırmanış ham petrol akışını bozma potansiyeline sahip" dedi.
Eskiden İtalyan Eni'de petrol tüccarı olan Grasso, "Arz tarafında Rusya ve talep tarafında Çin var. Her ikisi de günde 1 milyon varilden fazla beklentinin üzerinde veya altında sallanabilir" dedi.
"Çin, sıfır COVID'den ne kadar hızlı çıktığı konusunda pazarı şaşırtmış gibi görünürken, Rusya, yaptırımlara rağmen ihracat hacminin dayanıklılığı açısından şaşırttı."

Çin, Yeni Ay Yılı tatilinin ardından bu hafta ticarete yeniden başlıyor. Citi analistleri, Ulaştırma Bakanlığı'ndan alınan verilere dayandırdıkları bir notta, tatillerden önce seyahat eden yolcu sayısının son iki yıldaki seviyelerin üzerine çıktığını ancak hala 2019'un altında olduğunu söyledi.
Citi notunda, "Genel uluslararası trafik toparlanması kademeli olarak devam ediyor, yüksek tek ila düşük onlu haneler 2019 seviyesine geliyor ve giden tur grubu seyahati 6 Şubat'ta yeniden başladığında daha fazla iyileşme bekliyoruz."


9 görüntüleme0 yorum
bottom of page