top of page

Petrol, OPEC ve borç tavanı görüşmelerine ilişkin daha fazla ipucu öncesinde aşağı doğru sürünüyor

Petrol fiyatları Cuma günü Asya ticaretinde geriledi ve tacirlerin OPEC'in gelecekteki üretim kesintileri planlarına ilişkin daha fazla netlik beklemesi ve ABD borç tavanına ilişkin endişelerin piyasaları gergin tutmasıyla önceki seansa göre keskin düşüşünü sürdürdü.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak'ın 4 Haziran'daki bir toplantıda Petrol İhraç Eden Ülkeler ve Müttefikleri Örgütü'nden (OPEC+) yeni bir adım beklemediğini söylemesinin ardından ham petrol piyasaları Perşembe günü yaklaşık %3 düşerek ve kazançlarının çoğunu bu hafta kırparak ciddi kayıplar yaşadı. .

Novak, Nisan ayındaki sürpriz arz kesintisinin ardından OPEC'in hala daha fazla üretim kesintisine açık olduğunu netleştirmesine rağmen ham petrol satışları devam etti.

Yorumlar, Suudi Enerji Bakanı'nın petrol fiyatlarının açığa alınmasına karşı uyarıda bulunmasından ve spekülatörlerin zarar göreceğinden ancak bir gün sonra geldi.

Verilerin Almanya'da resesyona işaret etmesinden sonra yavaşlayan ekonomik büyümeyle ilgili endişeler öne çıktığından, sinyallerdeki uyumsuzluk ayıların petrol fiyatlarını üç haftanın en yüksek seviyelerinden çekmek için acele etmesine neden oldu.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,5 düşüşle varil başına 75,83 $'a gerilerken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 71,56 $'a geriledi. Her iki sözleşme de haftayı marjinal olarak yüksek kapatacak şekilde ayarlandı.

Yavaşlayan ekonomik büyüme korkuları, dünyanın en büyük petrol tüketicisinde ABD arzının sıkılaşmasına ve yakıt talebinin iyileşmesine ilişkin işaretleri büyük ölçüde dengelediğinden, ham petrol fiyatları bu hafta kazanımlarının büyük bir kısmını tersine çevirdi.

Perşembe günü yayınlanan veriler, Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın, yüksek enerji fiyatlarının tüketici harcamalarını ve endüstriyel üretimi düşürmesi nedeniyle ilk çeyrekte resesyona girdiğini gösterdi.

ABD borç tavanına ilişkin belirsizlik, ABD'nin temerrüde düşmesi için son tarih olan 1 Haziran'ı da etkiledi, çünkü milletvekilleri iki partili bir anlaşmanın eli kulağında olduğuna dair herhangi bir işaret vermedi.

Bir ABD borç temerrüdü muhtemelen ekonomiyi durgunluğa itecek ve küresel ekonomi üzerinde yaygın bir etkiye sahip olacaktır. Dolar , artan güvenli liman talebiyle iki ayın en yüksek seviyesine çıkarak petrol fiyatlarını daha da baskı altına aldı.

Bu, büyük ölçüde, yavaşlayan ekonomik büyümenin bu yıl ham petrol talebini etkileyeceği ve bu durumun yılın büyük bölümünde petrol fiyatlarını baskı altında tutacağı endişelerine bağlandı. Ham petrol fiyatları 2023'te şu ana kadar yaklaşık %6 düşüşle işlem görüyor.

Çin'de yeni bir COVID-19 dalgası korkusu da, vakaların Haziran ayı sonuna kadar zirveye ulaşabileceğine dair uyarıların ortasında, hissiyat üzerinde ağırlık yarattı. Piyasalar, üç yıllık katı COVID kilitlenmelerinden kurtulmak için mücadele ederken ülkede daha fazla ekonomik bozulmadan korkuyordu.


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page