top of page

Petrol Orta Doğu'da gerilimin artmasıyla yükseldi
Husi isyancıların Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırılarını hızlandırıp Trafigura tarafından işletilen bir yakıt tankerini vurmasıyla birlikte Ürdün'deki ABD kuvvetlerine düzenlenen insansız hava aracı saldırısının Orta Doğu'daki arz kesintisine ilişkin endişeleri artırmasının ardından petrol fiyatları Pazartesi günü tırmandı. .

Çatışmanın genişlemesi riski, Rusya'nın rafine ürün ihracatının düşmeye başlaması ve birçok rafinerinin drone saldırılarının ardından onarıma alınmasıyla birlikte ortaya çıkıyor.

Brent ham vadeli işlemleri, seansın en yüksek seviyesi olan 84,80 $'ı gördükten sonra 29 sent veya %0,4 artışla GMT 02:30'da varil başına 83,84 $'a yükseldi. ABD Batı Teksas Orta ham petrolü, seansın erken saatlerinde gün içi en yüksek seviyesi olan 79,29 $'a ulaştıktan sonra 34 sent veya %0,4 artışla varil başına 78,35 $'a yükseldi.

Ürdün'de insansız hava aracıyla ABD askerlerine yönelik saldırı, petrol zengini Orta Doğu'da daha geniş bir çatışmaya dair endişeleri artırdı.

RBC Capital analisti Helima Croft, bir notunda, "Bugün Ürdün'de üç ABD askerinin ölümünün Orta Doğu'da devam eden çatışmada kritik bir dönüm noktasına işaret ettiğine ve ABD'nin savaşa daha önemli bir müdahalesi ihtimalini yükselttiğine inanıyoruz." dedi. İran'la daha doğrudan bir çatışmanın bölgesel enerji arzında kesinti ihtimalini artırdığını da sözlerine ekledi.

Emtia tüccarı Trafigura Cumartesi günü yaptığı açıklamada, itfaiyecilerin bir gün önce Yemen'deki Husi grubu tarafından saldırıya uğrayan bir tankerde çıkan yangını söndürmesinin ardından Kızıldeniz'de yapılacak seferlerin güvenlik risklerini değerlendirdiğini söyledi.

ANZ analistleri bir notta, "Tedarikteki kesintiler sınırlıydı, ancak Cuma günü Trafigura adına çalışan bir petrol tankerinin Yemen kıyısı açıklarında bir füzeyle vurulmasının ardından bu durum değişti." dedi.

"ABD ve İngiltere'ye bağlı petrol tankerleri şu anda saldırı tehdidi altındayken, piyasa muhtemelen aksama riskini yeniden fiyatlayacak."

Her iki kontrat da Orta Doğu ve Rusya'daki arz kaygılarının desteğiyle Cuma günü üst üste ikinci hafta yükselişe geçti ve neredeyse iki ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, ABD'deki olumlu ekonomik büyüme ve Çin'den gelen teşvik işaretleri talep beklentilerini artırdı.

IG piyasa analisti Tony Sycamore, "Petrol piyasasında hüküm süren kayıtsızlık havası buharlaştı" dedi.

"WTI'daki düşüşler muhtemelen alıcıları 77,60 $'daki 200 günlük hareketli ortalamaya doğru geri getirecek, ardından 80 $'ın düşük seviyelerine doğru bir itici güç arayan alıcılardan gelen 75,00 $'lık daha güçlü bir destek katmanından önce."

Tüccarlara ve LSEG gemicilerine göre Rusya, Baltık ve Karadeniz'deki rafinerilerdeki yangınların kesintiye uğramasının ardından petrokimya ham maddesi olan nafta ihracatını günde yaklaşık 127.500 - 136.000 varil veya toplam ihracatının yaklaşık üçte biri kadar azaltacak. verileri izleme.


1 Şubat'ta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) önde gelen bakanları ve OPEC+ olarak bilinen Rusya liderliğindeki müttefikler çevrimiçi olarak buluşacak.

Ancak OPEC+ kaynakları, toplantının daha fazla üretim politikasına ilişkin kararlar alınamayacak kadar erken gerçekleşeceğini belirterek, OPEC+'nın Nisan ve sonrası için petrol üretim seviyelerine muhtemelen önümüzdeki haftalarda karar vereceğini söyledi.4 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page