top of page

Petrol Orta Doğu'daki çatışmaların yayılması korkusuyla 1 dolardan fazla yükseldi

Petrol fiyatları Cuma günü, ABD ordusunun Suriye'deki İran hedeflerini vurduğu yönündeki raporların, İsrail-Hamas çatışmasının Ortadoğu'nun kilit üretim bölgesinden gelen arzı etkileyebilecek şekilde genişleyeceği yönündeki endişeleri artırmasıyla 1 doların üzerinde yükseldi.

Aralık ayı Brent ham vadeli işlemleri GMT 03:38 itibarıyla 1,16 dolar veya %1,3 artışla varil başına 89,09 dolara yükseldi. ABD Batı Teksas petrolü Aralık kontratı yine %1,3 artışla 1,08 dolar artışla varil başına 84,29 dolara yükseldi.

Pentagon Perşembe günü yaptığı açıklamada, İran'ın İslam Devrim Muhafızları Birliği ve desteklediği grupların Suriye'nin doğusunda kullandığı iki tesise düzenlenen saldırının, Irak ve Suriye'deki ABD birliklerine yönelik son saldırılara yanıt olduğunu söyledi. Bu saldırılar, İsrail-Hamas çatışmasının başladığı 7 Ekim'den bu yana arttı.

Saldırı, arzı doğrudan etkilemese de, Gazze Şeridi'nde ABD tarafından desteklenen İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın, Hamas'ı destekleyen büyük ham petrol üreticisi İran'ın arzını yayabileceği ve kesintiye uğratabileceği yönündeki korkuları artırıyor. Daha geniş bir savaş, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın ve Körfez'deki diğer büyük üreticilerin sevkiyatlarını da etkileyebilir.

Hem Brent hem de WTI, savaşın yakın bölgesi dışında petrol arzında herhangi bir kesinti yaşanmaması nedeniyle bu korkulara dayalı jeopolitik primin azalmasıyla üç haftadan bu yana ilk haftalık düşüşlerini kaydetme yolunda ilerliyor.

Kıdemli petrol tüccarlarından Kelvin Yew, "Bir tüccar olarak, Levant dışında anlamlı bir arz kesintiye uğramadığında jeopolitiğe bir değer atfetmeye çalışarak burada kendi ligimizin biraz dışında olduğumuzu söylemek zorunda kalacağım" dedi. Okyanus Leonid Yatırımları.

İsrail güçlerinin Hamas'la 20 gün süren savaşının en büyük kara saldırısını bir gecede gerçekleştirmesi Arap dünyasını kızdırdı.

Başbakan Binyamin Netanyahu, İsrail birliklerinin hâlâ tam bir kara saldırısına hazırlandıklarını söylerken, ABD ve diğer ülkeler, diğer Orta Doğu cephelerinde düşmanlıkları ateşleyebileceği korkusuyla İsrail'i ertelemeye çağırdı.

RBC Capital analisti Helima Croft, "... Savaş alanına daha fazla oyuncu getirebilecek kırmızı çizgiler büyük ölçüde farkedilemez kaldığından, en bilgili bölgesel gözlemciler için bile mevcut krizin gidişatı hakkında yüksek kanaat uyandıran çağrılar yapmak inanılmaz derecede zor olmaya devam ediyor." bir notta söyledi.

Goldman Sachs analistleri 2024'ün ilk çeyreği Brent ham petrol fiyatı tahminlerini varil başına 95 dolar olarak korudu ancak İran ihracatının azalmasının baz fiyatların %5 artmasına neden olabileceğini ekledi.


Bir notta, küresel petrol üretiminin %17'sinin geçtiği Hürmüz Boğazı üzerinden ticaretin kesintiye uğraması yönündeki daha az olası senaryoda fiyatların %20 artabileceği belirtildi.

Analistler, Suudi Arabistan ve Rusya'nın yıl sonuna kadar sürecek gönüllü arz kesintilerinin küresel piyasaları sıkılaştırdığını ve fiyatları desteklediğini belirtti.

8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page