top of page

Petrol Orta Doğu'daki arz endişeleriyle kazanımlarını sürdürüyor.

Petrol fiyatları Perşembe günü yükseldi ve Libya'daki bir sahadaki aksaklıklar ve İsrail-Gazze savaşı etrafında artan gerilimin ardından Orta Doğu'daki arza ilişkin devam eden endişeler nedeniyle önceki oturumda elde ettiği güçlü kazanımlara katkıda bulundu.

Brent ham petrolü 38 sent veya %0,5 artışla GMT 04:40 itibarıyla varil başına 78,63 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri 52 sent veya %0,7 artışla 73,22 dolara yükseldi.

Her iki gösterge de Çarşamba günü yaklaşık %3 yükselerek beş gün sonra ilk kez yükselişe geçti ve WTI Kasım ortasından bu yana en büyük günlük yüzdesel kazancı gördü.

IG pazar stratejisti Yeap Jun Rong, "Kızıldeniz'de daha fazla gerilime ilişkin manşetlerin bir araya gelmesi ve Libya'nın Sharara petrol sahasının yerel protestolar nedeniyle tamamen kapatılması, küresel petrol arzındaki kesintilere ilişkin endişeleri yeniledi" dedi.

Çarşamba günü, yerel protestolar, Libya'nın günde 300.000 varile kadar üretim yapabilen Sharara petrol sahasındaki üretimin tamamen durdurulmasına neden oldu. Libya'nın en büyük sahalarından biri olan saha, yerel ve daha geniş siyasi protestoların sık sık hedefi oluyor.

Salı günü erken saatlerde, Hamas'ın lider yardımcısı Beyrut'ta düzenlenen bir saldırıda öldürüldü; bu, İsrail ordusu ile sınır bölgesiyle sınırlı olan İran destekli Hizbullah arasında neredeyse üç aydır neredeyse her gün süren çatışmalardan sonra Lübnan'ın başkentini vuran ilk saldırıydı.

Kızıldeniz'deki nakliye endişeleri, Yemen'deki İran destekli Husilerin Çarşamba günü İsrail'e giden bir konteyner gemisini "hedef aldıklarını" söylemesinin ardından alevlendi. ABD Merkez Komutanlığı, militan grubun önceki gün güney Kızıldeniz'e iki gemisavar balistik füze ateşlediğini söyledi.

Piyasa aynı zamanda Amerikan Petrol Enstitüsü'nün verileriyle de desteklendi; ABD ham petrol stoklarının 29 Aralık'ta sona eren haftada 7,4 milyon varil düştüğünü gösterdi. Bu, Reuters anketine katılan analistlerin beklediği düşüşün iki katıydı.

ABD Enerji Bakanlığı'nın istatistik kolu olan Enerji Bilgi İdaresi'nin haftalık verileri Perşembe günü saat 11:00'de (1600 GMT) açıklanacak ve Pazartesi günkü Yeni Yıl tatili nedeniyle bir gün gecikmeli olarak yayınlanacak.

Bu arada Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, OPEC üyesi Angola'nın geçen ay bloktan ayrılacağını söylemesinin ardından, OPEC+ üretici ittifakı içindeki işbirliği ve diyaloğun devam edeceğini söyledi.

Grubun, son petrol üretimi kesintisinin uygulanmasını gözden geçirmek üzere 1 Şubat'ta bir toplantı yapacağı duyuruldu.


Goldman Sachs'taki analistler, esnek OPEC+ arzı, düşük resesyon riski ve Çin ile ABD'nin fırsatçı stratejik petrol rezervi alımlarına bağlı olarak Brent'in 2024'te varil başına 70 ila 90 dolar arasında değişmesini bekliyor

Analistler, 3 Ocak tarihli müşteri notunda jeopolitik risk senaryolarının tahminler için önemli bir yukarı yönlü risk olmaya devam edeceğini ekledi.

5 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page