top of page

Petrol piyasaları OPEC kararını bekliyor


Petrol piyasaları, OPEC'ten çıkacak üretim artırım kararına odaklanırken vadeli kontratlar New York piyasasında 74 dolara yükseldi

Petrol, OPEC+ toplantısı öncesinde Asya işlemlerinde varil başına 74 dolara yükseldi. Vadeli kontratlar, New York piyasasında çarşamba günü yüzde 0,7 yükseldikten sonra perşembe günü yükselişini sürdürdü.


OPEC+ koalisyonunda Rusya ve Kazakistan üretimi artırmayı savunurken Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkeleri daha temkinli bir yaklaşımı benimsiyor. Ülkelerin ağustos ayında üretimi artırması beklenirken artan delta varyantı vakaları petrol fiyatlarındaki yükselişi durdurabilir.


ABD’deki ham petrol stokları son 10 yıldaki en hızlı düşüşü yaşarken kaya petrolü üreticileri hala üretim istikrarlarını koruyor.


Ekonomistler OPEC+’ın üretimi günlük 550 bin varil artırmasını bekliyor.


Ağustos ayı için günlük 500 bin varilden az bir artış fiyatları yukarı taşıyacak bir boğa piyasasını görmemizi sağlayacaktır. Delta varyantının artmasıyla ilgili endişeler sürerken piyasalar şimdilik bunu iyi bir şekilde göz ardı ediyor ING Group Emtia Strateji Müdürü Warren Patterson

Ağustos vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,2 yükselerek varil başına 73,61 dolara yükseldi.


Eylül vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0,1 yükselerek varil b aşına 74,71 dolara ulaştı.

12 görüntüleme0 yorum
bottom of page