top of page

Petrol, piyasaların düşen stokları ve potansiyel Çin teşvikini değerlendirmesiyle yükseldi

Brent petrol fiyatları, zayıf ekonomik veriler, ABD'de düşen stoklar ve önemli üreticilerin arz kesintilerinin ardından piyasaların Çin'de ekonomik teşvik beklentisini değerlendirmesiyle Cuma günü Asya ticaretinde yükseldi.
Brent vadeli işlemleri GMT 0425 itibariyle 63 sent artışla varil başına 80.27 dolara yükselirken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 62 sent artışla varil başına 76.27 dolara yükseldi. Fiyatlar Perşembe günü marjinal bir artışla kapandı.
Brent, haftayı %0,5 artışla kapatma yolundayken, WTI, her iki kriter için de art arda dördüncü hafta kazancını temsil edecek olan %1,1 artışa ayarlandı.
Çin'in zayıf ekonomik verileri, hafta boyunca fiyatlara sınır getirdi. Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi bu hafta ikinci çeyrek gayri safi yurtiçi hasılasında hayal kırıklığı yaratan bir büyüme kaydetti ve ekonominin hükümetin yıllık %5'lik büyüme hedefini tutturamama olasılığını artırdı.
Bununla birlikte, emtia piyasalarındaki duyarlılık, merkezi hükümetin ekonomiyi desteklemek için daha fazla teşvik önlemi alacağına dair umutları artırdı.
Çarşamba günü Pekin, 10 sektördeki büyümeyi istikrara kavuşturmanın yanı sıra özel firmalara desteği artırma planlarını formüle edeceğini duyurdu.
Destekleyici fiyatlar, beklenenden düşük enflasyon ve ılımlı istihdam artışı da dahil olmak üzere son veriler, birçok yatırımcı ve analisti Federal Rezerv'in Temmuz ayında yapması beklenen faiz artışının mevcut sıkılaştırma döngüsünün sonuncusu olacağına ikna etti.
Arz temelleri de piyasa duyarlılığını destekledi.
ANZ Bank analistleri bir müşteri notunda, "Suudi Arabistan ve Rusya'dan gelen arz kesintilerinin kanıtı, bu ay fiyatlardaki toparlanmanın tetikleyicisi oldu" dedi.
Temmuz ayı başlarında Riyad, günlük 1 milyon varil gönüllü üretim kesintisini Ağustos'a kadar uzatacağını söylerken, Moskova Ağustos ayında ihracatı günde 500.000 varil azaltacağını söyledi.

ANZ, "Arzdaki bu sıkışıklık zaten stoklarda kendini gösteriyor" dedi.
Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ham petrol stoklarının ham ihracattaki artışın yanı sıra yüksek rafineri kullanımıyla desteklenerek geçen hafta düştüğünü söyledi.8 görüntüleme0 yorum

Σχόλια


bottom of page