top of page

Petrol, piyasaların karışık makro görüşlere karşı arz kesintilerini tartmasıyla sakin seyrediyor

Petrol fiyatları, zayıf ham petrol talebine işaret edebilecek ekonomik verilere ilişkin karışık analist görüşlerine karşın, piyasaların en büyük ihracatçılar Suudi Arabistan ve Rusya'nın Ağustos ayındaki kesintilerinden kaynaklanan arz sıkıntılarını tartmasıyla Salı günü erken saatlerde sakin kaldı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 43 sent veya %0,58 artışla 75,08 ABD Doları'na ulaştı. ABD West Texas Intermediate ham petrolü 43 sent veya %0.62 artışla varil başına 70.22 dolardan işlem gördü.

ING analistleri bir müşteri notunda, "Temel unsurlar fiyat yönü üzerinde beklendiği kadar fazla etkiye sahip değil. Bunun yerine, piyasanın odaklandığı şey belirsiz makro görünüm."

ING analistleri, "Ek kesintiler Brent için 70 ABD$/varil civarında daha güçlü bir taban oluştursa da, bu modelin kısa vadede önemli ölçüde değiştiğini görmek zor," diye ekledi.

ABD piyasaları, ülkenin Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle Salı günü kapalı olacak. Petrol kriterleri bir önceki seansta yaklaşık %1 düşmüştü.

Suudi Arabistan Pazartesi günü, krallığın devlet haber ajansının bildirdiğine göre, günlük 1 milyon varillik (bpd) gönüllü üretim kesintisini Ağustos'a kadar uzatacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya'nın da Ağustos ayında petrol ihracatını günde 500.000 varil azaltacağını söyledi.

Kesintiler küresel arzın %1,5'ine tekabül ediyor ve Riyad ve Moskova fiyatları desteklemeye çalışırken OPEC+ petrol üreticileri tarafından taahhüt edilen toplamı günde 5,16 milyon varile getiriyor. OPEC+, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyelerini ve müttefiklerini içerir.

ABD ham petrol stoklarının, 30 Haziran'a kadar olan haftada yaklaşık 1,8 milyon varil düşmesi ve art arda üçüncü düşüş haftası olması bekleniyordu. Stoklarla ilgili sektör verileri Çarşamba günü ve resmi veriler Perşembe günü yayınlanacak, her ikisi de ABD tatili nedeniyle bir gün ertelendi. [ÇED/G]

Makro cephede, iş anketlerinin Çin ve Avrupa'daki durgun talep nedeniyle küresel fabrika faaliyetlerinde bir düşüş göstermesi ve ABD imalatının da Haziran ayında daha da düşerek en son COVID'in ilk dalgasında görülen seviyelere ulaşmasının ardından analistlerin ileriye dönük beklentileri karışıktı. -19 pandemi.


GSYİH kazanımları, Çin ve Avrupa bölgesindeki ikinci çeyrek not düşüşleri nedeniyle son haftalarda düşüşe geçse de, güçlü bir hizmet sektörü, azalan ABD mal sektörü sürüklenmeleri ve bir JP Morgan analistleri bir notta, küresel finansal koşulların geniş çapta gevşetildiğini söyledi.

Bununla birlikte, ANZ analistleri bir müşteri notunda, zayıf ekonomik büyüme talebinin, mal talebinin hala zayıf olduğunu gösterdiğini ve bunun damıtılmış tüketimi üzerinde baskı oluşturacağını söyledi.

13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page