top of page

Petrol piyasalarında 'İran endişesi'

Petrol fiyatları, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri'nin Avusturya'nın başkenti Viyana'daki nükleer anlaşma müzakerelerinin Kasım ayının sonuna kadar başlayacağını belirtmesiyle iki ayın en büyük düşüşünü kaydetti. Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarındaki artış ve İran’ın yakında petrol ihracatına yeniden başlayabileceğine dair beklentilerle geriledi.

Batı Teksas Petrolü, çarşamba günü yüzde 2,3 değer kaybettikten sonra yüzde 2,1 daha gerileyerek son iki aydaki en büyük düşüşünü kaydetti. Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıkladığı resmi verilere göre, ham petrol stokları geçen hafta Oklahoma’daki stokların düşmesine rağmen 4,27 milyon varil artış kaydetti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri, Avusturya'nın başkenti Viyana'daki nükleer anlaşma müzakerelerinin Kasım ayının sonuna kadar başlayacağını belirtti.

ABD'de Joe Biden'ın göreve gelmesiyle 6 Nisan'da Avusturya'nın başkenti Viyana'da yeniden başlayan ve 6 tur yapılan nükleer anlaşma müzakerelerine İran'daki hükümet değişikliği nedeniyle ara verilmişti. VI Investmen Corp Kıdemli Emtia Analisti Will Sungchil Yun, İran’dan gelebilecek petrol miktarının gayet büyük olduğunu ve bundan dolayı piyasalarda satışların görüldüğünü belirtti.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 2,1 düşüşle varil başına 80,89 dolara geriledi.


Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 2,4 düşüşle varil başına 82,52 dolardan işlem görüyor.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page