top of page

Petrol, piyasanın zayıf talebi, potansiyel arz kesintisini ağırlaştırmasıyla yükseldi

Petrol fiyatları Perşembe günü, dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşan bir demiryolu durması nedeniyle zayıf talebi arz kesintisiyle dengelemesiyle yükseldi.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 0324 GMT itibarıyla 2 sent artışla varil başına 94.12$'a yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü 18 sent veya %0.2 artışla 88.66$'a yükseldi.
ACY Securities baş ekonomisti Clifford Bennett bir notta, "Petrol fiyatı küresel bir resesyonda fiyatlanıyor, ancak küresel büyüme sabit olsa bile, petrol talebi devam eden arz endişelerine kıyasla oldukça güçlü kalacak" dedi.
Bennett, piyasanın geç talep tarafına odaklandığını, ancak arzın unutulması hala biraz sorunlu olabilirken, gerçek talepte muhtemelen çok büyük bir düşüşü fiyatladığını söyledi.
Devam eden bir iş anlaşmazlığı nedeniyle ABD demiryollarının durma olasılığının artması da piyasaya destek ekliyor. Üç sendika, ham petrol ve ürün teslimatları için önemli olan demiryolu sevkiyatlarını etkileyebilecek yeni bir sözleşme için görüşüyor.
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ısınma amacıyla gazdan petrole yaygın bir geçiş beklediğini ve Ekim 2022 ile Mart 2023 arasında günde ortalama 700.000 varil (bpd) olacağını söyledi - bir yıl önceki seviyenin iki katı. Bu, zayıf arz büyümesine ilişkin genel beklentilerle birlikte, pazarın artmasına da yardımcı oldu.
Ancak Enerji Enformasyon İdaresi tarafından yayınlanan veriler, ABD ham ve damıtık stoklarının son hafta içinde beklenenden fazla arttığını göstererek, yakıt talebinin zayıfladığını ve petrol fiyatlarına bir sınır getirdiğini gösterdi.

Bu arada, Haitong Vadeli İşlemleri analistleri, ABD'de daha fazla faiz artırımı beklentilerinin piyasayı bulanıklaştırmaya ve petrol fiyatlarındaki toparlanmayı sınırlamaya devam edeceğini söyledi.
Fabrika operasyonlarına aşina olan kaynaklar, TotalEnergies SE'nin rafineriler için, Çarşamba günü iki kükürt geri kazanım ünitesinin (SRU'lar) planlı olarak kapatılması nedeniyle günde 238.000 varil (bpd) Port Arthur, Teksas rafinerisinde üretimi kestiğini söyledi.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page