top of page

Petrol rafinerileri için şimdi distilat içeriğinin yaz mevsimi

Tüccarlar ve analistler, rafinerilerin yazını benzin yerine jet yakıtı ve dizel üretimini artırarak geçirmeyi planladıklarını ve en karlı olanlar yerine varilin tarihsel olarak en az karlı olan kısımlarını tercih ettiklerini söylediler.
Bu alışılmadık bir durum ve küresel petrol piyasalarının tepetaklak doğasının bir örneği. Ham petrolü dizel veya jet yakıtına rafine etmek, Rusya'ya uygulanan yaptırımların ardından Avrupa'da stok sıkıntısı nedeniyle şu anda benzin yapmaktan daha karlı.
Normalde, ABD rafinerileri, sürüş sezonu talebini karşılamak için ilkbahar ve yaz aylarında benzin üretimini artırırken, dizel veya jet ebbs gibi distilatlar için karlılık sağlar.
Bununla birlikte, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlar, pandemi nedeniyle kapasiteyi azaltan rafineri kapatmaları ve doğal gaz fiyatlarındaki beklenmedik artış, özellikle dizele dayanan Avrupa'da yakıt rafinerilerinin üretebileceği hacmi azalttı. birincil motor yakıtı.
ABD Enerji Enformasyon İdaresi rakamlarına göre, son iki haftada distilat ihracatı günde ortalama 1,6 milyon varilden fazla, 2019 ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
Citi'deki analistler Çarşamba günü bir notta, "ABD şu anda kaçınılan Rus ham petrol ve petrol ürünlerine alternatifler bulmaya çalışan bir Atlantik Havzası için son çare olarak hareket ediyor" dedi.
Bu, damıtıklar için ABD merkezli rafinerilerin karlarını artırdı. Şu anda, distilatların kar marjı varil başına yaklaşık 60 dolar, benzin yapma marjı ise 34 dolar. Son 10 yılda, damıtılmış ürünler ve benzin için yılın bu zamanındaki ortalama sırasıyla 26.24 ve 27.48 dolardı. (GRAFİK: Marjları Artırma https://graphics.reuters.com/USA-ENERGY/zgvomlbwevd)
Citi, " RBOB ile ısıtma yağı arasındaki fark geniş kaldığı için ABD rafinerilerinin daha yüksek benzin verimine geçmek için çok az teşviki olabilir," diye yazdı.


ULUSLARDAKİ UYUMSUZLUKLAR
İhracat talebi yükselse bile, ABD'nin tüm bölgeleri aynı faydayı görmüyor.
EIA verilerine göre, ülkenin rafinaj kapasitesinin kabaca %45'ini oluşturan Gulf Coast rafinerileri %94 kullanımla çalışıyor.
Bununla birlikte, Ortabatı'da, ekim mevsimini geciktiren mevsime göre olmayan soğuk hava nedeniyle yerel çiftçilerden gelen talep zayıf olmuştur. ABD Tarım Bakanlığı'na göre, Pazar günü itibariyle ekim, beş yıllık ortalama olan %6'nın altında, %4 tamamlandı.
Bir ürün komisyoncusu, "Bu, uyumsuz bir pazar çünkü dünyanın başka yerlerinde çok fazla dizel varile ihtiyaç duyuluyor ve iç kesimlerde çok fazla var, bu da fiziksel fiyatları aşağı çekiyor" dedi.
Ortabatı'da PADD 2 olarak bilinen damıtık stokları, ülke çapındaki damıtık stokları bu hafta Mayıs 2008'den bu yana görülmeyen en düşük seviyeleri görmesine rağmen, bir yıl öncekinin sadece %0,4 altında. Chicago ultra düşük kükürtlü dizel dizel, Salı günü dizel vadeli işlemlerinin galon başına 21.5 sent altında işlem görüyordu; Geçen yıl bu zamanlarda, bu kriterin 5 ila 8 sent üzerindeydi.
Hava yolculuğu uzun, pandemi kaynaklı bir düşüşten toparlandığından, rafineriler jet yakıtı üretimini de artırdı.

Dünyanın en işlek havalimanlarından bazılarına ev sahipliği yapan ABD Doğu Sahili'nde, stoklar 32 yılın en düşük seviyelerine ulaştığında jet yakıtı, Brent ham petrol vadeli işlemlerinin galon başına 100 dolardan fazla üzerinde işlem gördü .
Piyasanın yeniden dengelenip dengelenmeyeceği talebe bağlı olacaktır. Dizel ve benzinin artan maliyeti, her iki yakıta olan talebin de son zamanlarda beş yıllık ortalamanın altına düşmesi nedeniyle ABD tüketimini düşürmeye başladı - çok fazla olmasa da.


1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page