top of page

Petrol rallisinin enflasyon korkularını artırmasıyla Asya dövizi düştü, dolar yükseldi

Çoğu Asya para birimi Pazartesi günü düşerken, OPEC+'ın sürpriz bir üretim kesintisinin ardından petrol piyasalarında ralli yaparak güçlenen dolar, yüksek yakıt fiyatlarının enflasyonu desteklemeye devam edebileceğine dair endişeleri artırdı.

Çin'de COVID-19 sonrası toparlanmanın gücü tükeniyor gibi göründüğünden, bir dizi zayıf Asya ekonomik verisi de ağırlık yarattı. Çin yuanı, özel bir anketin ülkenin imalat sektörünün zayıflayan üretim ve talep arasında Mart ayında zar zor büyüdüğünü göstermesinin ardından %0,3 kaybetti.

Bir ticaret merkezi olarak ülkeye bağımlılıkları göz önüne alındığında, Çin'deki yavaşlayan büyüme, daha geniş Asya pazarları için kötü bir işaret.

Öte yandan, dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,5 artışla, dolar bir sepet para birimi karşısında sert bir şekilde güçlendi. Bu sıçrama , Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin beklenmedik bir şekilde üretimi günde 1 milyon varilden fazla azaltmasının ardından petrol fiyatlarındaki artışa karşılık geldi.

Hareket, dünya çapında daha yüksek yakıt maliyetlerine işaret ediyor ve bu da önümüzdeki aylarda enflasyonu besleyebilir . Bu görüş, piyasaların Fed Funds vadeli işlem fiyatlarına göre Federal Rezerv tarafından daha fazla faiz artırımı yapma şansının daha yüksek olduğunu fiyatlandırmaya başladığını gördü .

Piyasalar büyük ölçüde Cuma günü ABD enflasyonunun Şubat ayında beklenenden biraz daha fazla düştüğünü gösteren geçmiş verilere baktı . Bu hafta odak , para politikasına ilişkin daha fazla ipucu için doğrudan Cuma günü açıklanacak Mart ayı tarım dışı istihdam verilerine odaklanacak .

Diğer Asya para birimleri, ülkenin imalat sektörünün Mart ayı boyunca daralmaya devam ettiğine dair veriler olarak Japon yeninin %0,5 düşmesiyle geriledi . Ülkenin en büyük üreticileri arasındaki sermaye harcamaları da 2023'ün ilk çeyreğinde beklenenden daha düşük çıktı.

Tayland bahtı Güneydoğu Asya'da %0,7'lik düşüşle kayıplara öncülük ederken, Hindistan rupisi %0,3'lük kayıp yaşadı ve muhtemelen yüksek petrol fiyatlarının baskısı nedeniyle daha fazla zayıflayacaktı.

Yine de, rupideki kayıplar, bankanın faiz oranlarını muhtemelen daha fazla artıracağının sinyalini vermesiyle Perşembe günkü Hindistan Merkez Bankası toplantısı öncesinde sınırlı kaldı.

Avustralya Doları , Avustralya Merkez Bankası'nın Salı günkü toplantısında faiz artırım döngüsünü duraklatacağına dair artan bahislerin baskısı altında da %0,3 düştü .

Güney Kore wonu %0,8 düşüşle Asya'da gün için en kötü performansı gösterirken, Tayvan doları %0,4 kayıp yaşadı.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page