top of page

Petrol, resesyon korkuları üzerine haftalık kayıp yolunda, düzeltmeyle yükseldi

Petrol fiyatları Cuma günü yükseldi, ancak küresel büyümeyi durduracak ve yakıt talebini vuracak keskin faiz artırımlarının korkuları arasında haftalık düşüş yolundaydı.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 0315 GMT itibarıyla 24 sent veya %0.3 artışla varil başına 91.08$'a yükseldi, ancak şimdiye kadar hafta için %1.9 düştü.
ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 10 sent veya %0,1 artışla varil başına 85,20$'a yükseldi, ancak aynı zamanda haftalık bazda %1.9 düştü.
CMC Markets analisti Leon Li, "Petrol fiyatlarının bugün sabah toparlanması, Fed'in faiz oranlarını önümüzdeki hafta 75 baz puan veya 100 baz puan artıracağı için yalnızca kısa vadeli bir düzeltme olarak tanımlanabilir" dedi.
"100 baz puanlık bir faiz artışı olasılığı nispeten küçük olsa da, bu piyasa duyarlılığına belirsizlik getirecek. Dolayısıyla, önümüzdeki hafta petrol fiyatlarının düşebileceğine dair bir risk hala var."
Her iki gösterge de, kısmen, diğer para birimlerini kullanan alıcılar için petrolü daha pahalı hale getiren güçlü ABD doları nedeniyle zarar gören, art arda üçüncü bir haftalık kayba yöneliyor. Dolar endeksi Cuma günü düşüş kaydetti ancak geçen haftanın en yüksek seviyesi olan 110'un üzerinde tutundu.
Yatırımcılar, verilerin enflasyonun altında yatan genişlemeyi göstermesinin ve küresel durgunluk endişelerinin artmasının ardından önümüzdeki hafta ABD'de faiz artırımına hazırlanıyor.
Piyasa ayrıca, Uluslararası Enerji Ajansı'nın Çin'e yönelik daha zayıf bir talep görünümü nedeniyle dördüncü çeyrekte petrol talebinde neredeyse sıfır büyüme beklentisiyle sarsıldı.
OANDA analisti Edward Moya bir notta, "Çin'in talep görünümü büyük bir soru işareti olmaya devam ettiğinden ve enflasyonla mücadele eden Fed'in ABD ekonomisini zayıflatmaya hazır göründüğünden, petrol temelleri hala çoğunlukla düşüşte" dedi.
Analistler, ABD Enerji Bakanlığı'nın 2023 mali yılına kadar Stratejik Petrol Rezervini yeniden doldurmaya çalışma olasılığının düşük olduğu yönündeki yorumlarından dolayı duyarlılığın düştüğünü söyledi.
Arz tarafında, Batılı yetkililerin Tahran ile nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma umutlarını küçümsemeleriyle piyasa, İran ham petrolünün geri dönüşüne ilişkin azalan beklentilere bir miktar destek buldu.

Commonwealth Bank analisti Vivek Dhar, bankanın petrol piyasalarının yıl sonuna kadar sıkılaşacağı ve Brent'in dördüncü çeyrekte varil başına 100 dolara döneceği yönündeki görüşünü desteklediğini söyledi.
CMC'den Li, OPEC+ üyelerinin büyük olasılıkla Ekim toplantısında üretim kesintilerini tartışacakları ve Avrupa'nın Rusya'dan gelen petrol ve gaz arzına ilişkin belirsizlik nedeniyle bir enerji kriziyle karşı karşıya kalacağı için petrol fiyatlarının dördüncü çeyrekte desteklenebileceğini söyledi.


8 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page