top of page

Petrol, Rusya'daki siyasi sorunların arzı etkileyebileceği endişeleriyle yükseldi

Petrol fiyatları, hafta sonu Rus paralı askerlerinin isyanının Rusya'daki siyasi istikrarsızlık ve dünyanın en büyük üreticilerinden birinin petrol arzı üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişeleri artırmasının ardından Pazartesi günü yükseldi.

Brent ve ABD Batı Teksas orta vadeli ham petrol (WTI) vadeli işlemleri Pazartesi günü %0.4 yükseldi ve erken Asya ticaretinde %1.3'e kadar yükselmesinin ardından bazı kazanımlarını azalttı. Brent 27 sent artışla 74.12 dolardan işlem görürken, WTI 28 sent artışla 69.44 dolardan işlem gördü.

Moskova ile Rus paralı asker grubu Wagner arasındaki çatışma, ağır silahlı paralı askerlerin başkentteki hızlı ilerlemelerini durduran bir anlaşma kapsamında Rusya'nın güneyindeki Rostov kentinden çekilmesinin ardından Cumartesi günü önlendi.

Bununla birlikte, meydan okuma, Başkan Vladimir Putin'in iktidardaki kontrolüne ilişkin soruları ve Rus petrol arzının kesintiye uğrama olasılığına ilişkin endişeleri gündeme getirdi.

Danışman Rystad Energy Pazar günü geç saatlerde yayınladığı bir notta, "kısa ömürlü olay" nedeniyle petrol fiyatlarında önemli bir artış görmeyi beklemediğini söyledi.

Rystad, "Ancak Rusya'daki iç istikrarsızlık nedeniyle jeopolitik riskin arttığına inanıyoruz" dedi.

RBC Capital Markets analisti Helima Croft, Putin'in sıkıyönetim ilan ederek işçilerin büyük yükleme limanlarına ve enerji tesislerine gelmesini engelleyerek milyonlarca varillik ihracatı potansiyel olarak durduracağına dair endişeler olduğunu söyledi.

Pazar günkü bir notta, "Anladığımız kadarıyla, Beyaz Saray, krizin Rusya üretimini etkilemesi durumunda piyasayı iyi durumda tutmak için acil durum planları hakkında kilit yerli ve yabancı üreticilere ulaşmak için dün aktif olarak meşgul oldu" dedi.

Goldman Sachs (NYSE: GS ) analistleri, piyasaların Rusya'daki yurt içi oynaklığın arz kesintilerine yol açma olasılığının biraz daha yüksek olduğunu fiyatlayabileceğini söyledi. Ancak analistler, spot temellerin değişmediği için etkinin sınırlı olabileceğini de sözlerine ekledi.


Hem Brent hem de WTI, ABD Federal Rezervinin daha fazla faiz artırımının petrol talebini azaltabileceği endişesiyle geçen hafta yaklaşık %3,6 düştü. emlak piyasası verileri.

CMC Markets analisti Tina Teng bir notta "Çin'in ekonomik büyümesi, özellikle petrol ve endüstriyel metaller olmak üzere emtia piyasaları için bir kabus oldu" dedi.
9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page