top of page

Petrol, Rusya'nın tavan fiyat teklifinin sıkı arz korkularını hafifletmesiyle düştü

Petrol, Yedili Grup (G7) ülkelerinden Rus petrolü için önerilen tavan fiyatın mevcut ticaret seviyelerinden daha yüksek olarak görülmesi ve sıkı arz konusundaki endişeleri hafifletmesi nedeniyle Perşembe günü iki ayın en düşük seviyelerine geriledi.
ABD benzin stoklarında beklenenden daha fazla artış ve Çin'de genişleyen COVID kontrolleri, aşağı yönlü baskıyı artırdı.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 21 sent veya %0,3 düşüşle varil başına 85,20 ABD Doları'na gerilerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) vadeli işlemleri 16 sent veya %0,2 düşüşle 77,78 ABD Doları'na geriledi.
Her iki kriter de Çarşamba günü Rus petrolü için planlanan tavan fiyatın mevcut piyasa seviyesinin üzerinde olabileceği haberleriyle %3'ten fazla düştü.
Avrupalı ​​bir yetkiliye göre G7, Rusya'nın deniz yoluyla taşınan petrolünün varil başına 65-70 $'lık bir üst sınırına bakıyor, ancak Avrupa Birliği hükümetleri henüz bir fiyat üzerinde anlaşmaya varmadı.
Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar bir raporda, 65-70 $ aralığının piyasaların beklediğinden daha yüksek olacağını söyledi. Dhar, bunun küresel arzın kesintiye uğrama riskini azaltacağını söyledi.
Dhar, "AB bu hafta 65-70$/varillik bir petrol fiyatı üst sınırını kabul ederse, bu çeyrekte 95$/varil olan petrol fiyatı tahminimiz için aşağı yönlü riskler görüyoruz" dedi.
Commonwealth Bank'ın tahmini, AB yaptırımlarının yanı sıra Rus petrolüne yönelik bir fiyat sınırının devam eden küresel büyüme endişelerini dengelemek için yeterli arzı kesintiye uğratacağını varsaydığını söyledi.
Tüccarlar, bazı Hintli ve Çinli rafinerilerin Ural ham petrolü için önerilen tavan fiyat seviyesinin altında fiyatlar ödediğini söyledi. Urallar, Rusya'nın ana ihracat ham petrolüdür.
AB diplomatlarına göre, AB hükümetleri tavan fiyat görüşmelerine Perşembe veya Cuma günü devam edecek.
Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) Çarşamba günü ABD benzin ve distilat stoklarının geçen hafta önemli ölçüde arttığını açıklamasının ardından petrol fiyatları da baskı altına girdi. Artış, piyasa sıkılığına ilişkin bazı endişeleri hafifletti. [ÇED/G]
Ancak ham petrol stokları, analistlerin Reuters anketindeki 1,1 milyon varil düşüş beklentilerine kıyasla, 18 Kasım haftasında 3,7 milyon varil düşerek 431,7 milyon varile geriledi.
SPI Asset Management'ın yönetici ortağı Stephen Innes bir notta, "AB petrol yaptırımları bir yana, tecritler manzarayı noktalamaya devam ettiği sürece, petrol piyasasının üst düzey beklentileri sınırlı olacak" dedi.
Çarşamba günü Çin, yaklaşık üç yıl önce başlayan salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük COVID-19 vaka sayısını bildirdi. Yerel makamlar, salgınları ortadan kaldırmak için kontrolleri sıkılaştırarak, ekonomi ve yakıt talebiyle ilgili yatırımcıların endişelerini artırdı.

Halk, hem Venezüellalı partilerin hem de ABD'li yetkililerin bu hafta sonu Mexico City'de müzakereler yapmak için bastırdıklarını söyledi. Ekim 2021'den bu yana bu tür ilk görüşmeler olacak ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) bir üyesi olan ulusa yönelik ABD petrol yaptırımlarının hafifletilmesinin önünü açabilir.


4 görüntüleme0 yorum

Kommentarer


bottom of page