top of page

Petrol, Rusya'ya yeni yaptırımlar beklentisiyle yükseldi

ABD ve Avrupa, Rusya'nın Ukrayna'da işlediği iddia edilen savaş suçları nedeniyle Moskova'yı cezalandırmak için yeni yaptırımlar planlarken, petrol vadeli işlemleri Salı günü kazançlarını artırdı.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 1.20$ veya %1.1 artışla varil başına 108.73$'a yükselirken, ABD West Texas Intermediate vadeli işlemleri 1.25$ veya %1.2 artarak 0420 GMT'de varil başına 104.53$'a yükseldi.
Japon sanayi bakanı Koichi Hagiuda'nın Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) koordineli bir petrol salımının planlı ikinci turu için hala ayrıntılar üzerinde çalıştığını söylemesinin ardından, her iki sözleşme de erken Asya ticaretinde kısa bir süre için varil başına 2 dolardan fazla yükseldi.
Küresel ham petrol vadeli işlemleri, Ukrayna'daki sivil ölümleri nedeniyle Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulanması tehdidi ve piyasaya daha fazla İran varili sokabilecek İran nükleer anlaşmasını canlandırma müzakerelerine Viyana'da ara verilmesinin ardından Pazartesi günü %3'ten fazla yükseldi. İran, ABD'yi müzakereleri durdurmakla suçladı.
CMC Markets APAC & Kanada'da piyasa analisti Tina Teng, tüketen ülkeler tarafından koordineli petrol salınımına atıfta bulunarak, "Jeopolitik gerilimin ABD ve müttefiklerinin çabalarına rağmen önümüzdeki günlerde petrol fiyatlarının yükselmesini sürdürmesi muhtemel" dedi.
"Uzun vadede, petrol fiyatları arz açıkları ve yüksek enflasyona karşı korunma talepleri nedeniyle yukarı yönlü ivmesini sürdürebilir."
Danışmanlık Wood Mackenzie Pazartesi günü, AB üyeleri ile Japonya ve Güney Kore de dahil olmak üzere gelişmiş ekonomilerin , benzer kalite ve hacimlerde günde yaklaşık 650.000 varil Rus ham petrolünü "takas edebileceğini" tahmin etti. Bunlar öncelikle normalde Çin ve Hindistan tarafından satın alınan Orta Doğu ciltlerinden gelirdi.

Hindistan'ın devlet işletmesi Mangalore Rafinerisi ve Petrokimya Ltd. Mayıs yüklemesi için 1 milyon varil Rus Uralları satın aldı.
Wood Mackenzie'nin yönetici danışmanı Alex Sun, "Küresel ham petrol ticareti, 'kendi kendini onaylayan' gelişmiş ekonomiler ile gelişmekte olan pazarlar arasındaki 'ham takas' yoluyla yeniden dengelenecek," dedi ve Rus Ural varillerinde yüksek bir indirimin bir satın alma fırsatı yarattığına dikkat çekti. Çin'in azalan stratejik rezervleri doldurması için.5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page