top of page

Petrol, sıkışık arz nedeniyle art arda üçüncü haftada kazanç elde etmeye hazırlanıyor.

SİNGAPUR (Reuters) -Petrol fiyatları, Nisan ayından bu yana ilk kez üst üste üçüncü haftalık kazancını kaydetmeye hazırlanıyor.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 5 sent veya %0.1 artışla 0242 GMT itibarıyla varil başına 81.41 $'a ulaştı. ABD West Texas Intermediate ham vadeli işlemleri 9 sent veya %0.1 artışla 76.98$'a yükseldi. Bu ay yaklaşık %9 yükselen her iki gösterge de art arda dördüncü seansını daha da yükseltme yolunda.

Perşembe günü, yerel bir kabilenin eski bir bakanın kaçırılmasını protesto etmesi üzerine Libya'daki bazı petrol sahaları kapatıldı. Ayrı bir gelişmede, Shell (LON: RDSa ), bir terminaldeki potansiyel sızıntı nedeniyle Nijerya'nın Forcados ham petrolünün yüklemelerini askıya aldı.

ANZ Research, yalnızca Libya'daki protestoların piyasadan günde 250.000 varilden fazla petrolü götürebileceğini söyledi.

OANDA analisti Edward Moya, "Rusya'nın ham petrol ihracatı nihayet düşerken, Libya ve Nijerya aksamalarla uğraşırken petrol piyasasının çok sıkılaşacağı beklentileri ham petrol fiyatlarını artırıyor" dedi.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçıları Suudi Arabistan ve Rusya, geçen yıl Kasım ayından bu yana uygulanan petrol kesintilerini derinleştirme konusunda bu ay anlaşarak ham petrol fiyatlarına daha fazla destek sağladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Perşembe günü 2023 için petrol talebi tahminini yükselterek, talebin 2024'te %2,2 büyümesini beklediğini ekledi.

Avustralya Ulusal Bankası, Cuma günü yayınladığı bir araştırma notunda, OPEC tahmininin gerçekleşmesi halinde "petrol fiyatlarının 100$/varil'in oldukça üzerine çıkmasını" beklediğini belirterek, ABD dolarının değer kaybının emtia fiyatlarını artırmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.


ABD tüketici fiyatları, enflasyonun düşmeye devam etmesiyle Haziran ayında iki yıldan fazla bir süredir en düşük yıllık artış oranında ılımlı bir şekilde yükseldi. Üretici fiyatları da Haziran ayında zar zor yükseldi ve yıllık artış yaklaşık üç yılın en düşük seviyesi oldu.

Her iki gösterge de piyasalara, ABD Merkez Bankası'nın 1980'lerden bu yana en hızlı para politikası sıkılaştırma kampanyasını sona erdirmeye daha yakın olabileceği umudunu verdi.


15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page