top of page

Petrol, sıkı arz endişeleri sürerken 3 haftanın en düşük seviyesinden yükseldi

Petrol fiyatları, tüketen ülkelerin acil durum rezervlerinden büyük bir petrol tahliyesi açıklamasının ardından, arz sıkıntısına ilişkin endişelerin hala piyasa görünümünü bulanıklaştırmasının ardından önceki seansta dokunduğu üç haftanın en düşük seviyesinden Perşembe günü yükseldi.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 1.48$ veya %1.5 artarak 0442 GMT'de varil başına 102.55$'a yükselirken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 1.26$ veya %1.3 artışla varil başına 97.49$'a yükseldi.
Her iki gösterge de önceki seansta %5'ten fazla düştü ve 16 Mart'tan bu yana en düşük kapanış seviyelerine ulaştı.
Uluslararası Enerji Ajansı üyesi ülkeler Çarşamba günü, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından sıkı bir piyasada fiyatların aşağı çekilmesine yardımcı olmak için ABD tarafından geçen hafta açıklanan 180 milyon varil salım üzerine 60 milyon varil salım yapmayı kabul etti.
Ancak analistler ve tüccarlar, acil petrol stoklarının serbest bırakılmasına rağmen arzın sıkı olduğunu söyledi.
Şanghay merkezli bir petrol tüccarı, "IEA üyelerinden gelen petrol salımı, Rusya petrolünün Ukrayna'yı işgali konusundaki güçlü siyasi kararlılığını yansıtıyor, ancak gerçek arz açığını kapatmak için yeterli değil" dedi.
Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'deki devlet rafinerileri, mevcut Rus petrol sözleşmelerini yerine getirirken, Pekin'in ihtiyat çağrısını dikkate alarak yüksek indirimlere rağmen yeni sözleşmelerden kaçınıyor.
SPI Asset Management'ın genel müdürü Stephen Innes, "Muazzam küresel rezerv salınımına ek olarak, talep yıkımı ve durgunluk, stok tamponlarından yoksun bir dünyada şu anda tek fiyat düşürme mekanizmasıdır" dedi.
National Australia Bank (OTC: NABZY ) analisti Baden Moore, en son sürümün ve IEA'nın 1 Mart'ta açıklanan koordineli sürümünün, Mayıs'tan 2022'nin sonuna kadar günlük 1 milyon varile fazladan arza eşit olduğunu ve bunun da yakın gelecekte fiyatları sınırlayacağını söyledi. Terim.
Moore, bir notta, "Ek arz, piyasaya yönelik kısa vadeli yukarı yönlü riski azaltıyor ve muhtemelen yakın vadede rafineri kesintilerine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor" dedi.
Bununla birlikte, "2023'te beklenen rezervleri yeniden stoklama ihtiyacı, temel arz görünümünün değişmeden kaldığı ileriye dönük piyasa sıkılığına katkıda bulunur ve fiyat riskini yukarı doğru yatırır."

İran ve ABD arasında Tahran'ın nükleer programıyla ilgili 2015 tarihli bir anlaşmanın yeniden canlandırılması konusunda durdurulan dolaylı görüşmeler, İran petrolüne yönelik yaptırımların kaldırılması potansiyelini daha da geciktirdi ve piyasayı sıkı tuttu.
Müzakereciler, kalan sorunların üstesinden gelmek için Tahran ve Washington'da siyasi kararlara ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page