top of page

Petrol, sıkı arz ve Rusya'ya yeni yaptırımlar beklentisiyle toparlandı

Moskova ile Kiev arasındaki barış görüşmelerinden ilerleme belirtileri ortaya çıkmasına rağmen, arzın sıkışık olması ve Rusya'ya yönelik yeni Batı yaptırımlarının artan beklentileri nedeniyle petrol fiyatları Çarşamba günü ağır kayıplarını geri aldı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri açılıştan kısa bir süre sonra 112.78$'a ulaştı ve 86 sent veya %0.8 artışla 0426 GMT'de 111.09$'a yükseldi ve önceki seanstaki %2'lik kaybı tersine çevirdi.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri Salı günü %1.6'lık düşüşü silerek 82 sent veya %0.8 artışla varil başına 105.06$'a ulaştı.

Haitong Vadeli İşlemleri'nden analistler, "Değişken fiyatlar, yatırımcılar arasında son derece hassas bir duyguya işaret ediyor" dedi. "İnsanların piyasa durumunu daha net hale getirmek için değişiklikleri acilen görmeleri gerekiyor."

Piyasa kaynaklarına göre, Amerikan Petrol Enstitüsü endüstri grubunun ham petrol stoklarının 25 Mart'ta sona eren haftada 3 milyon varil düştüğünü bildirmesinin ardından odak arz sıkılığına döndü. [API/S]

Bu, Reuters tarafından anket yapılan 10 analistin ortalama olarak beklediği düşüşün üç katıydı.

Rusya'nın Kiev çevresindeki askeri operasyonları azaltma sözü vermesinin ardından saldırı haberlerinin devam etmesinden sonra piyasa önceki seansta keskin bir satış gördü.

Commonwealth Bank analisti Tobin Gorey bir notta, "(fiyat) toparlanması, petrol piyasasının en azından, herhangi bir 'ilerleme' hakkında güçlü bir şüpheciliğe sahip olduğunu gösteriyor" dedi.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri, askeri tedarik zincirleri de dahil olmak üzere, Ukrayna işgalini sürdürmek için kritik olan Rusya ekonomisinin daha fazla sektörüne yeni yaptırımlar planlıyor.

Gruba yakın bazı kaynaklar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya da dahil olmak üzere, OPEC+ olarak adlandırılan müttefiklerinin Perşembe günü bir araya geldiklerinde, büyük petrol üreticilerinin, piyasayı sıkı tutmak için, anlaştıkları günlük 400.000 varilin üzerine çıkma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

OPEC+'ın kilit üyeleri olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, grubun Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle Rusya'ya karşı harekete geçmeyi düşünmediklerini ve grubun amacının siyasete girmek değil, yalnızca piyasayı istikrara kavuşturmak olduğunu söyledi.


Bununla birlikte, petrol fiyatları, sıkılaştırılmış hareketlilik kısıtlamaları ve birden fazla şehirde uygulanan kilitlenmeler nedeniyle Çin'den gelen talebin zayıflamasıyla karşı karşıya. Ülkenin finans merkezi Şanghay, yaklaşık 6.000 yeni yerel vaka kaydettikten sonra kapanmasını planlanandan daha erken uzattı.

Çin merkezli bir petrol tüccarı, "Doğu Çin'deki benzin ve motorin toptancıları, tüketicilerden gelen çok az taleple stokların arttığını ve devlete ait rafinerilerdeki operasyonel oranların önemli ölçüde düştüğünü görüyor" dedi.21 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page